Cili është vendi i parë ku hyn 2023-shi (VIDEO)

Vendet e para që hyjnë në vitin 2023 janë kombet ishullore të Paqësorit, Tonga, Samoa dhe Kiribati/Ishulli i Krishtlindjeve.

Ata hynë në vitin e ri kalendarik në mesditë. Më pas vjen Zelanda e Re, një minutë më vonë.

Amerika Veriore dhe Jugore do të jenë pjesa e fundit e botës që do të shohë vitin 2023.

Vendi i fundit ku do të zihet Viti i Ri do të jetë ishulli Baker dhe Howland Island, dy ishuj të pabanuar amerikanë në Paqësor, por territori i fundit i banuar për të festuar ardhjen e vitit 2023 do të jetë Samoa Amerikane, të dielën në mesditë me kohën tonë.

 


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu