‘Çmendet’ moti, fenomen i pazakontë në Venecia, ndodh për herë të parë në mbi 50 vite

Një stuhi që solli shi të dendur dhe erëra të forta në Italinë Veriore të martën herët shkaktoi përmbytje të shpejta në qendër të Milanos dhe bëri që liqeni Como të dilte nga brigjet e tij.

Disa bare buzë liqenit u përmbytën nga uji, ndërsa autoritetet e mbrojtjes civile u detyruan të nxjerrin ujin nga zonat afër dhe të ngrenë barriera të lëvizshme.
Sipas agjencisë italiane të mbrojtjes civile, Seveso, një lumë që përshkon komunat e Como, Monza e Brianza dhe Milano, gjithashtu doli nga shtrati.
Disa pjesë të Milanos u bënë të paarritshme, ndërsa postimet e mediave sociale treguan se uji derdhej nga shkallët në stacionet e trenit nëntokësor dhe këmbësorët që binin ose ngjiteshin pas shtyllave gjatë erës së fortë.

Këshilltari i sigurisë së qytetit, Marco Granelli, tha se erërat dëmtuan pemë, shkatërruan skelat dhe dëmtuan tjegullat e çative. Energjia elektrike u ndërpre në disa pjesë të qytetit si një masë paraprake, ndërsa autoritetet punuan për të rregulluar linjat e dëmtuara të energjisë. Eugenio Giani, president i rajonit, tha se Toscana përjetoi përmbytje, pemë të rrëzuara dhe rrëshqitje të dheut pasi ranë 257 milimetra shi në 24 orë – më shumë se reshjet mesatare mujore për këtë periudhë të vitit.

Shkenca tregon se ndërsa kriza klimatike përshpejtohet, ngjarjet ekstreme të motit si shiu i dendur dhe stuhitë do të bëhen më të shpeshta dhe më intensive. Italia është veçanërisht e ndjeshme ndaj ndryshimeve klimatike për shkak të gjeografisë së saj, e cila e vë atë në rrezik të lartë të rrëshqitjeve të dheut dhe për shkak se ajo është e rrethuar nga uji i ngrohtë i Detit Mesdhe, gjë që rrit mundësinë e stuhive të forta.

Venecia në verilindje gjithashtu i shpëtoi për pak përmbytjeve, sipas kryebashkiakut të qytetit Luigi Brugnaro. Erërat e forta që fryjnë në drejtim të veriut në detin Adriatik e shtynë ujin deri në qytet. E kombinuar me baticat tashmë të larta të lidhura me hënën e plotë, kjo shkaktoi një valë “të jashtëzakonshme” prej 154 centimetrash. Batica më e lartë ndonjëherë u regjistrua në vitin 1966 me 194 centimetra.

Brugnaro tha se pa sistemin e portave të përmbytjes MOSE , i cili ishte aktiv gjatë gjithë natës dhe gjatë gjithë ditës, qyteti do të kishte përjetuar “përmbytje rekord” me 70% të ndërtesave të tij nën ujë të lartë. MOSE, i cili përbëhet nga 78 porta përmbytjeje midis sistemit të lagunës së qytetit dhe detit Adriatik, është vendosur që nga viti 2020.

Gjatë pjesës së mbetur të javës pritet të ketë reshje shiu në të gjithë vendin. Agjencia italiane e mbrojtjes civile vendosi të gjitha zonat e rajonit Veneto, që përfshin Venedikun, nën alarmin e kuq deri më 1 nëntor. Gjashtë rajone në veri janë nën alarmin portokalli të nivelit tjetër dhe 11 rajone janë nën alarmin e verdhë.

Ky vit ka qenë veçanërisht vdekjeprurës për përmbytjet në Itali. Në maj, përmbytjet në rajonin verior italian të Emilia Romagna vranë të paktën 14 persona. Më shumë se 20 lumenj dolën nga brigjet e tyre, duke shkaktuar qindra rrëshqitje dheu, duke zhytur shtëpi dhe duke dëmtuar tokat bujqësore.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu