Çmimi i rëndë që po paguan Vuçiç për Kosovën

Përfaqësuesit e lëvizjes Dveri, Zavjetnik, POKS dhe DSS e Re kërkuan dorëheqjen e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe zgjedhje të jashtëzakonshme në të gjitha nivelet, pasi siç thanë ata, ai “po zbaton një politikë për të cilën nuk kandidoi në zgjedhje”.

“Ai i pranoi të gjitha pikat e marrëveshjes bazë dhe para disa ditësh pikërisht këtu në RTS tha se gjithçka do të diskutohet. Ata shpallin pozitivisht se pas ratifikimit të marrëveshjes do të mbahet një konferencë donatorësh ku duhet na shpërblejnë që e shitën vendin e tyre. Ai e shiti besimin e tij për darkë dhe ne nuk kemi nevojë për darkë në tryezën ku po copëtohet Serbia”, tha presidentja e Zavjetnik Milica Gjurgjeviç Stamenkovski.

Ajo po ashtu theksoi se Vuçiç nuk është Serbia dhe se kur fitoi zgjedhjet kandidoi për një politikë tjetër nga ajo që po zbaton.

Lideri i DSS-së së Re, Millosh Jovanoviç, shtoi se Vuçiç po e çon vendin në destabilitet, me pretendimin se ai është burimi kryesor dhe i vetëm i destabilitetit në vend për shkak të politikës antikushtetuese që udhëheq.

“E vetmja mënyrë për të tejkaluar krizën është dorëheqja e Vuçiçit dhe zgjedhjet në të gjitha nivelet, ky është mjeti i vetëm, sepse pushtetit aktual nuk i është dhënë mandati për të kryer një akt të tradhtisë së lartë”, tha Jovanoviç.

Lideri i lëvizjes Dveri, Boshko Obradoviç, konfirmoi qëndrimin se zgjidhja e vetme e krizës politike është dorëheqja e presidentit Aleksandar Vuçiç dhe bëri thirrje për një tubim të premten, më 24 mars.

“U bëjmë thirrje qytetarëve që me forcat e përbashkëta të të gjithë atyre që janë kundër kësaj qeverie dhe marrëveshjes franko-gjermane, të premten e datës 24 mars, në orën 12:44 të bllokojnë të gjitha institucionet në vend, duke filluar nga qyteti dhe bashkia. Atë ditë do të shënojmë përvjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-s në të gjitha qytetet dhe komunat ku do të mbahen bllokada dhe do të bëjmë thirrje për një tubim edhe më të madh kombëtar rreth kërkesës që Vuçiçi duhet të largohet”, tha Obradoviç.

Ai shtoi se mbrëmë në Ohër, Vuçiç “në mënyrë të paautorizuar” u angazhua për të filluar zbatimin e marrëveshjes që e kishte pranuar në Bruksel më 27 shkurt, të cilën Obradoviç e vlerësoi si një lloj grushti shteti.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu