Ç’po ndodh në Kinë? Krimbat filluan të binin nga qielli (VIDEO)

Qytetarëve të qytetit kinez të Liaoning iu kërkua kohët e fundit nga autoritetet që të gjenin strehë dhe të mbanin çadra pas asaj që dukej si krimba që binin nga qielli.

Videoja e kësaj ngjarje të çuditshme filloi të përhapet në rrjetet sociale dhe shumë qytetarë janë të shqetësuar për këtë fenomen. Sipas të dhënave të deritanishme, ende nuk është përcaktuar shkaku i këtij fenomeni.

Gjegjësisht, në videon që u bë virale në Twitter, shihet një sasi e madhe krimbash që zvarriten nëpër makina dhe rrugë.

Revista shkencore Mother Nature raportoi për ngjarjen, duke deklaruar se ato mund të kenë filluar të bien për shkak të erërave të forta që fryjnë nëpër zonë. Përveç kësaj, revista thekson se situata të tilla janë të mundshme kur ka stuhi të forta në të cilat insektet “kapen” në vorbull.

Një teori tjetër shpjegon se këto insekte janë në të vërtetë lule, përkatësisht tulipanë, lulet e të cilëve ngjajnë me këto insekte.

“Këta nuk janë krimba apo kafshë, janë kërcell lulesh që kanë rënë nga pemët”, pohojnë disa në rrjetet sociale, ndërsa të tjerë thonë se “duhet të jetë shaka”.

Unë mendoj se do të vdisja nëse do ta shihja këtë në mes të ditës,” menduan të tjerët. Një ngjarje e ngjashme ndodhi dhjetorin e kaluar kur qytetarët e Floridës në SHBA u bindën se iguanat po binin nga pemët për shkak të temperaturave jashtëzakonisht të ulëta.

Video:


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu