Dallimet me dy luftrat botërore: A ka rrezik për një të tretë?

Revista National Interest botoi një artikull të një studiuesi amerikan që flet për rezultatet e mundshme të luftës në Ukrainë dhe nëse ajo përfundimisht do të çojë në shpërthimin e Luftës së Tretë Botërore.

Jason Davidson, studiues jorezident në Këshillin Atlantik dhe profesor i shkencave politike në Universitetin e Mary Washington, vuri në dukje në artikullin e tij se ekziston një shqetësim në rritje se politika e administratës së Bidenit ndaj Ukrainës po çon në një përshkallëzim që mund të çojë përfundimisht te lufta e tretë botërore.

Davidson kujton vitet 1914 dhe 1940, kur qeveria amerikane mbajti një qëndrim të vendosur kundër hyrjes në Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore. Në të dyja rastet, një rritje e ndihmës së SHBA-së për njërën nga palët ndërluftuese provokoi reagime armiqësore dhe kontribuoi në dilemën e sigurisë dhe e bëri më të sigurt përfshirjen e SHBA-së në luftë.

Dy dallime të rëndësishme

Megjithatë, studiuesi amerikan beson se ekzistojnë dy dallime të mëdha midis dy luftërave botërore dhe situatës aktuale të përfaqësuar nga konflikti në Ukrainë, i cili “sjell optimizëm”, siç tha ai.

Dallimi i parë, sipas tij, reflektohet në faktin se qeveria amerikane ndjen një rrezik të shtuar si pasojë e suksesit dhe masave që “armiku kryesor” po merr në fushën e betejës, duke synuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA).

Kjo ndjenjë rreziku e shtyu Uashingtonin të përshkallëzohej, gjë që ishte një faktor vendimtar në dilemën e sigurisë. Megjithëse publiku amerikan dhe Kongresi fillimisht kundërshtuan hyrjen e vendit të tyre në luftë, duke parë masakrën që po shpalosej në Evropë, kërcënimi që Perandoria Gjermane (në Luftën e Parë Botërore) dhe Gjermania naziste (në Luftën e Dytë Botërore) përbënin për interesat e Shteteve të Bashkuara. Shtetet e Amerikës i detyruan të pranojnë përfshirjen në luftë.

Rusia aktualisht nuk kërcënon interesat amerikane.

Një ndryshim tjetër është se që nga pushtimi i saj në Ukrainë më 24 shkurt, Rusia nuk ka ndërmarrë asnjë lëvizje domethënëse që kërcënon interesat e SHBA-së, pasi politikëbërësit në Uashington kanë ulur vlerësimet e tyre për fuqinë ushtarake ruse.

Nisur nga kjo, autori i artikullit beson se nuk ka asnjë arsye që SHBA të rrezikojë një luftë në Ukrainë duke përshkallëzuar krizën.

Lufta e Parë Botërore

Kur shpërtheu lufta në Evropë në gusht 1914, administrata e presidentit amerikan Woodrow Wilson deklaroi neutralitet.

Megjithatë, lufta gjermane “e pakufizuar” e nëndetëseve përfaqësonte një kërcënim të rëndësishëm dhe në rritje për sigurinë e anijeve tregtare dhe ushtarake amerikane, sigurinë e qytetarëve të tyre dhe, rrjedhimisht, interesat amerikane.

Ky kërcënim u përshkallëzua kur Gjermania i ofroi Meksikës një aleancë ushtarake në rast se SHBA do të hynte në Luftën e Parë Botërore.

Faktori më i rëndësishëm për të bindur publikun amerikan dhe Kongresin për të pranuar kostot e luftës ishte lufta e pakufizuar e nëndetëseve e Gjermanisë, në të cilën u mbytën anijet amerikane.

Lufta e Dytë Botërore

Në prill 1940, Gjermania naziste e udhëhequr nga Adolf Hitler pushtoi Norvegjinë dhe pushtoi Danimarkën.

Administrata e presidentit amerikan Franklin Roosevelt fillimisht refuzoi të hynte në luftë, por ofroi ndihmë ushtarake për vendet që luftonin Gjermaninë naziste.

Nga prilli 1940 deri në dhjetor 1941, administrata Roosevelt u bind se Gjermania naziste përbënte një kërcënim për vendin, por SHBA nuk hynë plotësisht në Luftën e Dytë Botërore deri në sulmin japonez në Pearl Harbor.

Ukrainë

Profesori i shkencave politike thotë se përgjigja e administratës së Bidenit ndaj pushtimit rus të Ukrainës ishte shumë e ndryshme nga përgjigja e administratës Wilson ndaj shpërthimit të Luftës së Parë Botërore dhe përgjigja e Roosevelt ndaj Luftës së Dytë Botërore.

Administrata Biden dëshiron të shmang çdo përshkallëzim të rrezikshëm që mund të çonte në një konflikt të drejtpërdrejtë midis SHBA-së dhe NATO-s nga njëra anë dhe Rusisë nga ana tjetër. SHBA i ka kërkuar Ukrainës që të mos përdorë armët që i janë furnizuar për të sulmuar territorin rus.

Davidson vazhdon duke thënë se Rusia u detyrua të braktiste ofensivën e saj në Kiev pasi nuk arriti ta pushtonte atë, dhe gjithashtu ka dështuar në qëllimet shumë më të kufizuara të konsolidimit të kontrollit mbi rajonin e Donbass dhe qytetin jugor të Ukrainës, Kherson.

Autori pretendon se këto “të meta” zbuluan dobësitë e Rusisë, duke shtuar se Moska nuk ka punuar për të intensifikuar aktivitetet e saj kundër interesave të SHBA-së apo amerikanëve që nga fillimi i luftës.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu