Dhjetë gjërat që duhet të dini për njeriun më të pasur në botë

CEO i Louis Vuitton, Bernard Arnault është bërë njeriu më i pasur në botë, pasi aksionet e Elon Musk në Tesla ranë.

Sipas Forbes, pasuria e Arnault vlerësohet në 186.2 miliardë dollarë. Vitet e fundit, manjati francez mbeti në top 10 të listës së njerëzve më të pasur në botë, por ishte pothuajse gjithmonë pas themeluesit të Amazon, Jeff Bezos dhe themeluesit të Meta, Mark Zuckerberg.

Kjo është hera e parë që manjati i mallrave luksoze kryeson listën. Asnjëherë më parë asnjë biznesmen tjetër nga Franca – as nga Evropa, nuk ka pasur pasurinë më të madhe në planet.

Arnault është bashkëthemelues, kryetar dhe CEO i LVMH Moet Hennessy – Louis Vuitton SE, kompania më e madhe në botë e mallrave luksoze.
Ai ka pesë fëmijë nga dy martesa – të gjithë aktualisht punojnë në LVMH ose në një nga markat e saj. Fëmija i dytë i Arnault, Antoine, kohët e fundit mori një rol të zgjeruar në kompaninë Holding Christian Dior SE.

Karrierën e ka nisur si punonjës në kompaninë e ndërtimit të babait të tij. Pesë vjet më vonë, ai e bindi atë të hynte në tregun e pasurive të paluajtshme. Nën emrin Férinel, kompania e re fillimisht zhvilloi strehim të specializuar për pushime.

I lindur në Roubaix në Francën veriore më 5 mars 1949, Arnault u diplomua në shkollën inxhinierike École Polytechnique. Ai punoi në biznesin familjar – Ferret Savinel – përpara se të transferohej në SHBA në vitin 1981, ku vendosi të investonte në zhvillimin e pasurive të paluajtshme.

Në vitin 1984, Arnault u kthye në Francë dhe mori përsipër Boussac Saint-Freres – grupin e falimentuar të tekstilit në pronësi të Christian Dior. Më vonë, ai hoqi shumicën e bizneseve të tjera të kompanisë dhe përdori fitimet e papritura për të blerë, në vitin 1990, një aksion kontrollues në LVMH – dy kompanitë kryesore të së cilës – Louis Vuitton dhe Moet Hennessy ishin shkrirë.

Me kalimin e viteve, Arnault e ktheu LVMH në një gjigant luksi me 75 marka që shesin gjithçka, nga shampanjë, verëra, pije alkoolike te artikuj lëkure, orë, bizhuteri, qëndrime në hotele, aromat dhe kozmetikë përmes më shumë se 5500 dyqaneve në mbarë botën.

Arnaud është gjithashtu një koleksionist arti – gjë që çoi në hapjen e Fondacionit Louis Vuitton në Bois de Boulogne të Parisit në 2014. Hapësira është një muze monumental arti privat i projektuar nga Frank Gehry.

Në fillim të këtij viti, LVMH hoqi kufirin e moshës për shefin e saj ekzekutiv – duke lejuar Arnaud të qëndrojë në krye deri në moshën 80-vjeçare – një shenjë se ai synon të qëndrojë në krye për më gjatë.

Sipas vlerësimeve të Bloomberg Wealth Index, pjesa dërrmuese e pasurisë së Arnault vjen nga 97.5% e aksioneve në Christian Dior, i cili, nga ana tjetër, kontrollon rreth 41% të LVMH. Familja zotëron një aksion shtesë të LVMH prej rreth 6%.

Së fundi, vlen të përmendet se rënia e tregjeve ka ndikuar edhe në pasurinë e Arnos – pasuria e tij është ulur me rreth 7.2 miliardë dollarë në vitin 2022. Megjithatë, ai ka ecur më mirë në krahasim me miliarderët e teknologjisë që dominojnë listën e njerëzve më të pasur në botë.

LVMH me bazë në Paris postoi shitje me vlerë 64 miliardë euro (68 miliardë dollarë) vitin e kaluar, një rikuperim i mprehtë nga pandemia në 2020.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu