Diçka tronditëse në pikën më të thellë të Tokës

Challenger Deep ndodhet në Hendekun Mariana dhe është pika më e thellë e njohur në oqeane.

Për t’ju dhënë një ide se sa i thellë është, nëse mali Everest do të vendosej në Challenger Deep, ai do të mbulohej përsëri me ujë.

Kjo është arsyeja pse është e pabesueshme që një shishe birre u gjet pikërisht aty.

Kjo u zbulua nga oqeanografja Dr. Dawn Wright, e cila ndau gjetjen në mediat sociale.

Krahas fotos ajo shkroi: “Çfarë pamë kur prekëm për herë të parë fundin në 10900+ metra në #ChallengerDeep? NJË SHISHEN BIRRE!

Dëshmi të mëtejshme se ne si njerëz duhet të bëjmë gjëra më të mira për oqeanin dhe për shëndetin e habitateve që ndajmë dhe nga të cilët varemi në fund!”.

Duke folur për zbulimin në vitin 2022, ajo tha për Los Angeles Times: “Udhëtoi më shumë se 10.8 kilometra në thellësitë më të errëta të Oqeanit Paqësor, gjithçka ishte e paprekur.

Këto mbetje të hedhura arritën të arrijnë në një pjesë të paarritshme të botës sonë”.

Shumë shpejt njerëzit po komentonin foton, ku shumë ndanë mendimet e tyre, ndërsa të tjerët kishin shumë pyetje.

Një person shkroi: “Po, shkalla e ndikimeve njerëzore në mjedis është … kudo”.

Një tjetër tha: “Është interesante që ne si njerëz mund të ndotim edhe vendet më të vetmuara në Tokë.”

Ndërkohë, një i tretë shtoi: “Sasia totale e plehrave që kemi hedhur në oqeane duhet të jetë astronomike”.

Një person shkroi: “Të mirat dhe të këqijat e kësaj… Ana pozitive është se ne tani e dimë se një shishe birre mund të zhytet në fund dhe të mbetet e paprekur. Gjëja negative është e qartë… ka gjurmë njerëzore që nuk duhet kurrë të jetë”.

Të tjerë ishin të interesuar të dinin pse shishja nuk u thye duke pasur parasysh presionin kaq thellë në oqean.

Por shpjegimi është mjaft i thjeshtë.

Një person teorizoi: “Pse nuk u shtyp shishja?” Shishja është e hapur. Uji hyn dhe balancon diferencën e presionit midis oqeanit dhe brendësisë së shishes”. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu