Dokumentet e klasifikuara: a është Biden nën hetim si Trump

Matt Connelly, profesor i historisë në Universitetin e Kolumbias, tha gjatë një paraqitje të ftuar në programin e Al Jazeera-s në Uashington se mbrojtja e sekreteve shtetërore në Shtetet e Bashkuara është bërë një çështje në kontekstin e çështjes së dokumenteve sekrete të gjetura te presidenti aktual Joe Biden dhe paraardhësi i tij Donald Trump, gjë që shkakton debate të shumta në vend.

Ai beson se Biden dhe Trump janë fajtorë për mbajtjen e dokumenteve, sepse pronësia e tyre i përket popullit amerikan dhe Arkivit Kombëtar.

Ai thekson se problemi ekziston në politikën amerikane prej dekadash dhe një shembull i kësaj është ish-presidenti Richard Nixon, mandati i të cilit përfundoi me dorëheqje skandaloze, pasi mbante dokumente dhe nuk pranoi t’i kthente me pretekstin se ato ishin pronë private.

Sipas mediave amerikane, Bidenit iu gjetën rreth 20 faqe dokumente sekrete.

Seria e parë e dokumenteve u zbulua në zyrën e tij të mëparshme në Uashington, dhe seritë pasuese u gjetën në garazhin e shtëpisë së tij në Wilmington.

Dokumentet e përmendura datojnë nga periudha kur Biden ishte në pozitën e zëvendëspresidentit në administratën e Barack Obamës.

Kur u pyet se “a rrezikon realisht Biden të dënohet për një krim në rastin e dokumenteve sekrete?”, profesori i historisë tha se nuk përjashtohej.

“Shkelen normat morale dhe juridike”

Republikanët në Kongres kanë folur për një gjyq të shkarkimit parlamentar.

Prandaj, në dritën e polarizimit aktual në skenën amerikane, hetimi mund të marrë një periudhë më të gjatë dhe do të kryhet nga Departamenti i Drejtësisë, Kongresi dhe veçanërisht Dhoma e Përfaqësuesve, e cila kontrollohet nga republikanët.

Raed Jarrar nga organizata Democracy for the Arab World Now (DAWN) thekson se mbajtja e dokumenteve konfidenciale shkel normat morale dhe ligjore.

Ai thotë se kjo është një tregues i mosmarrëveshjes politike në SHBA, veçanërisht pasi çështja po përdoret si një justifikim për të luftuar palën tjetër.

Ai thekson se ende nuk dihet se sa të rrezikshme janë ato dokumente, konkretisht nëse përmbajnë, për shembull, informacione të rrezikshme për politikën e jashtme.

Daniel Ellsberg, i cili publikoi “Dokumentet e Pentagonit”, foli për ndryshimin midis sistemit politik amerikan në vitet 1970 dhe periudhës aktuale.

Ai thotë se edhe atëherë edhe tani kanë punuar që e vërteta të mos arrijë te populli amerikan.

Gjithashtu, i duket befasues fakti që Biden nuk zbuloi arsyen se pse i mbante dokumentet e klasifikuara dhe nëse ato kërkojnë mbrojtje apo jo.

Nuk dihet se çfarë dokumentesh mban me vete Trump.

Ellsberg është i njohur për publikimin e një studimi top-sekret të Departamentit të Mbrojtjes mbi Luftën e Vietnamit, të njohur si “Dokumentet e Pentagonit”, për mediat amerikane në 1971.

“Një çështje e besnikërisë dhe konfliktit të partisë”

Gjatë një paraqitje i ftuar në programin e Al Jazeera-s “From Washington” (19 janar), ai deklaroi se kishte dhuruar 7000 faqe.

Lidhur me polarizimin e medias mbi rastin e dokumenteve të klasifikuara, Kelley Vlahos, një analiste politike dhe kolumniste për revistën The American Conservative, shpjegoi se media po e raporton këtë çështje ndryshe, sepse kaq shumë vëmendje është përqendruar te Trump dhe pasuria e tij në Mar-a-Lago, të cilën hetuesit e kanë mbikëqyrur edhe aty ku është kryer kontrolli.

Nga ana tjetër, Biden nuk ishte nën vëzhgim, ndaj edhe mbulimi mediatik është i ndryshëm.

Vlahos beson se populli amerikan e di se çështja ka të bëjë me besnikërinë dhe konfliktin partiak, gjë që e largon vëmendjen nga çështje të tjera.

Jarrar theksoi gjithashtu se mediat e lidhura me demokratët e shohin rastin e Trump si fundin e botës, ndërsa mediat e lidhura me republikanët e minimizuan problemin dhe tani situata është e kundërt në rastin e Biden.

Dokumentet e gjetura te Biden kanë nxitur krahasime midis sjelljes së tij dhe rrjedhës së hetimit për dokumentet e klasifikuara që ai mbante dhe hetimit ndaj Trump, shtëpia e të cilit në Florida iu sekuestrua me dokumente që ai mbajti pas largimit nga detyra.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu