Dron ushtarak amerikan, në Tokë pas 908 ditësh në orbitë

Droni hapësinor X-37G i Ushtrisë Amerikane është ulur në bazën e Forcave Ajrore Cape Canaveral në Florida pas gati dy vjet e gjysmë në orbitë, njoftoi prodhuesi amerikan i avionëve Boeing.

Anija pa pilot, fluturimi i parë i së cilës u zhvillua në vitin 2010, ka kaluar gjithsej më shumë se dhjetë vjet në hapësirë ​​gjatë gjashtë misioneve të saj, shtoi Boeing, raporton AFP.

“Vazhdon të thyejë rekorde dhe t’i sigurojë vendit tonë një aftësi të pashembullt për të testuar dhe integruar me shpejtësi teknologjitë e reja hapësinore,” tha Zëvendës Presidenti i Boeing për Hapësirën, Jim Chilton.

Avioni është nëntë metra i gjatë, ka një hapje krahësh prej 4.5 metrash dhe fuqizohet nga panele diellore.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu