Droni i prodhuar në Turqi, lansoi ​​raketën e parë supersonike tokë-ajër

E zhvilluar me burime vendase, raketa e parë supersonike ajër-tokë e Turqisë, TRG-230, goditi objektivin e saj me saktësi të shkëlqyer në një distancë prej 100 kilometrash në një provë të fundit.

Raketa ajër-tokë TRG-230, e zhvilluar nga Roketsan nën koordinimin e Qendrës së Industrisë të Mbrojtjes (SSB), u gjuajt nga aeroplani luftarak pa pilot i Baykar (UCAV), njoftoi kompania që zhvilloi raketën.

Akıncı, i cili u ngrit nga një bazë në rrethin Çorlu të provincës veriperëndimore Tekirdag dhe udhëtoi një distancë prej rreth 700 kilometrash nga provinca veriore e Detit të Zi, Sinop, goditi objektivin më shumë se 100 kilometra larg. Kjo shënon raketën e parë balistike supersonike ajër-tokë të Turqisë.

Raketa aktualisht është e integruar vetëm në Akıncı UCAV dhe nuk është dhënë asnjë informacion shtesë nëse do të integrohet në UCAV të tjera si Anka, Aksungur ose Bayraktar TB2.

Shefi i Teknologjisë i Baykar (CTO), Selcuk Bayraktar gjithashtu komentoi zhvillimin përmes një mesazhi të fundit në Twitter, duke shkruar se “Bayraktar AKINCI goditi një objektiv me UAV TRG-230, raketa e parë supersonike e Turqisë e zhvilluar nga Roketsan, nga një distancë prej 100 kilometrash”.

Raketa TRG-230-UAV, e cila ka një rreze efektive prej 20 kilometrash deri në 150 kilometra, arrin objektivin e saj me saktësi supreme. Ai ruan saktësinë e lartë edhe me bllokimin e GPS-it dhe mund të përfshijë objektiva fikse, si dhe objektiva lëvizës. Mes objektivave të TGR-230 janë pika strategjike si sistemet e artilerisë dhe mbrojtjes ajrore, radarët dhe objektet logjistike.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu