Edhe kafeja drejt krizës? Dalin detajet e para

Rezervat e kafesë në Brazil, prodhuesi më i madh në botë, po shkojnë drejt një niveli më të ulët historik, sipas Bloomberg.

Sipas Silas Brasileiro, president i Këshillit Kombëtar të Kafesë, deri në mars stoqet në vend mund të kenë rënë në vetëm 7 milionë qese, ndërsa – siç thonë analistët – një nivel më “komod” është midis 9 dhe 12 milionë qese me peshë 60 kg.

Problemet e furnizimit të Brazilit reflektojnë mungesën globale të kafesë, e cila mund të rrisë çmimet në mes të inflacionit të vazhdueshëm të ushqimit.

Stoqet e Arabica në magazinat portuale të regjistruara nga bursa amerikane ICE Futures janë në nivelin më të ulët në 23 vjet.

Në të njëjtën kohë, sipas firmës kërkimore hEDGEpoint Global Markets, kërkesa globale vazhdon të rritet, me rritje të konsumit me 1.5% gjatë kësaj periudhe, pas një rritjeje prej 2% vitin e kaluar.

Siç tha Nelson Carvalhaes, një anëtar bordi i grupit eksportues Cecafe, rezervat e kafesë “janë aq të ulëta sa edhe nëse kemi një prodhim të mirë vitin e ardhshëm, Brazili mezi mund të jetë në gjendje të ketë mjaftueshëm për të përmbushur kërkesën. Duhet patjetër të kemi shi”.

Inventarët e shtrënguar globalë kanë bërë që kontratat e së ardhmes së kafesë arabica të New York-ut të rriten me 11 për qind nga viti në vit dhe analistët presin që çmimet të vazhdojnë të rriten.

Në fakt, sipas të dhënave nga Universiteti i São Paulo, edhe në tregun e brendshëm të Brazilit, kostoja e një qeseje në zonën kryesore të konsumit të São Paulo u rrit me 19% krahasuar me një vit më parë.

Kompanitë nga Starbucks deri te JDE Peet’s NV, një nga më të mëdhatë në Evropë, kanë rritur çmimet për të vazhduar me presionet inflacioniste.

Situata në Brazil nuk lë shumë hapësirë ​​për përmirësim në rezervat e kufizuara globale. Kushtet e motit të shkaktuara nga fenomeni La Nina pritet të shtrihen në muajt e ardhshëm, duke shkaktuar më shumë thatësirë ​​në Brazil dhe shumë shi në Kolumbi, furnizuesi i dytë më i madh në botë i kafesë.

Gjithashtu, kushtet e pafavorshme të motit mund të godasin të korrat në Guatemalë, Honduras dhe Nikaragua, ndërsa Vietnami, furnizuesi më i madh i robustës, pa stoqet e tij të tkurren edhe më tej.

Karakteristike është deklarata e analistes Natalia Gandolphi nga hEDGEpoint, sipas së cilës të gjitha indikacionet tregojnë se tregu i kafesë po shkon për të dytin vit radhazi me kërkesë më të lartë se oferta, një dukuri mjaft e rrallë. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu