Ekspertët shpallën futbollistin më të shtrenjtë në botë

Në vitin e ardhshëm kalendarik, grupi kërkimor i Observatorit të Futbollit CIES vazhdon të kënaqë tifozët e futbollit me materiale interesante.

Këtë herë, ekspertët kanë përpiluar një vlerësim të futbollistëve më të shtrenjtë në botë. Vlera e vlerësuar e lojtarëve u llogarit duke përdorur një model të veçantë statistikor.

Mesfushori i Borussia Dortmundit dhe Anglisë Jude Bellingham kryesoi listën me një çmim prej 208.2 milionë euro.

Më pas vjen një tjetër anglez, Phil Foden nga Manchester City, i cili u vlerësua në 200.5 milionë euro.

Ylli i PSG-së, Kylian Mbappe mbyll top 3-shen me 190.7 milionë euro.

Top 10 përfshin gjithashtu Vinicius Junior (190.5m), Erling Haaland (174.9m), Pedri (170.2m), Gavi (147.6m), Jamal Musiala (145.1m), Joshko Guardiol (125.8m) dhe Federico Valverde (123.5).


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu