Eksperti gjerman zbardh prapavijën: Ja pse Vuçiq po kundërshton planin franko-gjerman

Kurt Bassuener nga organizata ndërkombëtare Këshilli për Politikën e Demokratizimit, me seli në Berlin, ka thënë se Serbia po kundërshton planin franko-gjerman si zgjidhje për mosmarrëveshjet me Kosovës, pasi dëshiron që Perëndimi të bëjë qëndrim edhe më të favorshëm për të.

“Plani, siç po zbulohet, vendos një shirit dukshëm më të ulët sesa e përcaktoi karakterizimi fillestar i Vuçiqit – që kërkon njohjen e plotë të pavarësisë së Kosovës nga Beogradi. Ky është një zhgënjim i vërtetë. Në thelb, ky plan – dukshëm i mbështetur fuqishëm nga SHBA-ja dhe BE-ja – po riinveston në një dialog që ka dështuar prej kohësh. Mendimi im për kundërshtimin e Vuçiqit (dhe keqkarakterizimin e tij më shumë se një muaj më parë) është të vazhdojë të ulë shiritin, për ta bërë qëndrimin e Perëndimit edhe më të favorshëm për të”, ka deklaruar Bassuener.

Ai ka përjashtuar mundësinë që marrëveshja finale mes të dyja vendeve të jetë afër. Bassuener poashtu është shprehur I habitur se si Serbia vazhdon të jetë pika qendrore e politikës së Perëndimit, pavarësisht politikës së saj ndaj Ukrainës, Kosovës dhe fqinjëve të tjerë.

“Jo, nuk mendoj (se marrëveshja është afër). Më habit fakti që Serbia, duke pasur parasysh politikën e saj më të çuditshme ndaj Ukrainës, si dhe politikën e saj haptazi irredentiste “bota serbe” (Srpski svet) ndaj fqinjëve, Kosovës, Bosnje-Hercegovinës dhe Malit të Zi, mbetet pika qendrore e politikës së Perëndimit. Kjo nënvizon qëndrimin afatgjatë të Perëndimit për të kërkuar qetësim mbi përparimin”, ka shtuar eksperti gjerman për “Bota sot”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu