Erdogan: Jemi në bisedime me SHBA-të për shitjen e avionëve luftarakë F-16

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan thotë se Shtetet e Bashkuara propozuan shitjen e avionëve luftarakë F-16 në Turqi në këmbim të investimit të saj në programin F-35, nga i cili Ankaraja u hoq pasi bleu sisteme të mbrojtjes raketore nga Rusia.

Sipas Al Jazeera, përcjell telegrafi, duke folur me gazetarët të dielën para se të nisej për një udhëtim në Afrikë, Erdogan tha se Turqia dëshiron një kthim për investimin e saj në programin F-35 dhe se bisedimet për këtë çështje janë duke vazhduar.

Ekziston pagesa prej 1.4 miliard dollarë që kemi bërë për F-35 dhe SHBA kishte një propozim të tillë në këmbim të këtyre pagesave”, ka thënë Erdogan.

Dhe në lidhje me këtë, ne thamë që të ndërmarrim çfarëdo hapi që nevojitet për t’u ndërmarrë për të përmbushur nevojat mbrojtëse të vendit tonë”.

Ne po punojmë për të zhvilluar më tej flotën tonë nga modernizimi i F-16 në zotërimin tonë deri tek blerjet e reja shtesë F-16”, tha udhëheqësi turk.

Ankaraja kishte porositur më shumë se 100 avionë F-35, të prodhuar nga Lockheed Martin Corp, por SHBA e hoqi Turqinë nga programi në vitin 2019 pasi bleu sistemet ruse të mbrojtjes raketore S-400.

Partneriteti dhjetëvjeçar midis aleatëve të NATO-s ka kaluar në trazira të pashembullta në pesë vitet e fundit për mosmarrëveshjet mbi politikën rreth Sirisë, lidhjet më të ngushta të Ankarasë me Moskën, ambiciet e saj detare në Mesdheun lindor, akuzat e SHBA-së kundër një banke shtetërore turke dhe të dhënat e Turqisë për të drejtat e njeriut.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu