Erdogan, mesazh Greqisë: Mos u ngatërroni me Turqinë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan deklaroi se vendi i tij nuk ka probleme me Greqinë për sa kohë që grekët nuk shkaktojnë probleme në detin Egje.

“Kemi gjuajtur Tayfun. Sa është rrezja e veprimit të Tayfun-it? Është 561 kilometra. Çfarë bënë grekët? Ata u përfshinë në sulm. Gazetat u bënë menjëherë tituj: ‘Do të godasë Athinën’.

Ne nuk kemi një problem të tillë përderisa nuk na ngatërroni në rajonin e Egjeut. Për sa kohë ju nuk ngatërroni me ne në Egje, ne nuk do të ngatërrohemi me ju”, tha Erdogan në Antalia.

Turqia testoi raketën e saj balistike me rreze të shkurtër veprimi Tayfun në tetor, e cila mund të godasë një objektiv në një distancë prej 561 kilometrash në 456 sekonda.

Erdogan përshëndeti zhvillimin e industrisë vendase të mbrojtjes, duke thënë se avioni luftarak Bayraktar TB2 dhe avioni luftarak pa pilot Kizilelma janë zili për çdo vend.

Turqia ka qenë anëtare e NATO-s për më shumë se 70 vjet dhe ka paralajmëruar kundër veprimeve dhe retorikës së përsëritur provokuese të Greqisë në rajon gjatë muajve të fundit, duke përfshirë armatimin e ishujve pranë brigjeve turke që janë çmilitarizuar sipas detyrimeve të Traktatit të Lozanës.

Ankaraja i sheh lëvizje të tilla si pengim të përpjekjeve të saj për paqe me qëllime të mira.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu