Fakti që ambasadori rus u largua nga kongresi i SPS-së do të thotë se Serbia po i largohet Rusisë?

Ambasadori i Dorës së Federatës në Serbi, Aleksandar Bocan-Kharchenko, u largua nga kongresi i Partisë Socialiste të Serbisë, kur politikani grek dhe ish-kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, në një video fjalim drejtuar socialistëve, kritikoi agresionin rus kundër Ukrainës, transmeton InfoShqip.

I pyetur për të komentuar braktisjen demonstrative të kongresit, Bojan Kostresh, kryetar i Lidhjes Socialdemokrate të Vojvodinës, vlerëson se ftesa e ambasadorëve të Rusisë dhe Kinës në kongresin, ku mori pjesë edhe presidenti i republikës, tregon qartë drejtimin që po mendon qeveria jonë.

Fakti që ambasadori rus u largua nga takimi do të thotë, për mendimin tim, se socialistët nuk ishin mjaft përbutës ndaj regjimit kriminal të Putinit, por kam frikë se këto mosmarrëveshje do të “hekurosen” shumë shpejt dhe do të kthehen në mënyrat e vjetra. . Qeveria në Serbi, e kryesuar nga Aleksandar Vuçiq, duhet të harmonizojë menjëherë politikën e jashtme të vendit tonë me politikën e jashtme të BE-së. Është e vetmja lëvizje që do të tregonte përgjegjësi dhe dëshirë për të bërë diçka të dobishme për Serbinë dhe qytetarët e saj”, përfundon Kostreshi.

Çedomir Antiq, themelues dhe president i Klubit Progresiv, mendon se ishte një reagim i tepruar i ambasadorit rus, të cilit nuk duhet t’i kushtohet shumë rëndësi.

Mendoj se është një reagim i tepruar. Organizatori nuk është përgjegjës për atë që një politikan nga një vend tjetër do të thotë përmes lidhjes video. Kjo lëvizje ishte një mesazh diplomatik i ambasadorit rus. “Nuk do t’i kushtoja shumë rëndësi kësaj, sepse pati shumë shpërthime më të mëdha anti-ruse nga politikanët tanë, kështu që nuk pati reagime të tilla,” thekson Antiç.

Aris Movsesian, kryetari i Partisë së Re, nuk është i befasuar nga kjo lëvizje e Bocan-Harchenko.

Nëse do të bëhej fjalë për ndonjë largim të Serbisë nga Rusia, Harçenko nuk do të ishte ftuar ose do të largohej nga salla pas fjalimit të Daçiqit apo Vuçiqit. Ajo që tha Tsipras duhej të dëgjohej nga zyrtarët tanë, por nga ana e tyre ata nuk kanë as guxim dhe as vetëdije se çfarë është e drejtë dhe ku duhet të pozicionohet Serbia. “Politika e uljes në më shumë se një karrige bëhet e pamundur dhe është jashtëzakonisht e dëmshme në terma afatgjatë, sepse na bën një partner jo të besueshëm që po kërkon një vend në margjinat e rendit të ri politik në Evropë”, thekson Grbovic./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu