FBI i bastisi shtëpinë, Trump e cilëson Biden si “armik shteti”

Donald Trump e ka quajtur presidentin Joe Biden një “armik të shtetit” pasi FBI kontrolloi shtëpinë e tij të pushimit në Florida, për dosje të sensitive.

Duke folur me mijëra mbështetës në Wilkes-Barre, Pensilvani, ish-presidenti akuzoi zotin Biden se kishte armatosur FBI-në kundër tij.

Bastisja ishte “një nga abuzimet më tronditëse të pushtetit nga çdo administratë në historinë amerikane”, tha Trump.

Ai ishte në shtet për të promovuar dy kandidatë republikanë.

Dr Mehmet Oz po kandidon për Senatin e SHBA dhe senatori i shtetit Doug Mastriano është në garë për t’u bërë guvernatori i ardhshëm i Pensilvanisë.

Të dy folën vetëm shkurt, si gjithmonë, mitingu i së shtunës mbrëma ishte në të vërtetë për një person: titullarin.

Trump, 76 vjeç, e kaloi pjesën e parë të fjalimit të tij gati dy orësh duke kritikuar kërkimin e FBI-së, por më vonë iu kthye temave të njohura: pretendimet e rreme se zgjedhjet e vitit 2020 iu vodhën, sulmet ndaj rivalëve në Partinë Demokratike dhe premtimet për të “Shpëtoni vendin tonë”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu