Fjalimi i Trump në Alaskë: ”Klima? Nëse oqeanet ngriten, do të kemi më shumë shtëpi me pamje nga deti”

Ish-presidentët amerikanë fluturuan në Anchorage gjatë zgjedhjeve paraprake republikane: “Ne nuk do të rivendosim ligjin dhe rendin në Amerikë”.

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, bëri një shaka për ndryshimet klimatike, duke u tättën supporterve të te Anchorage, Alaska, se “nuk ka neede për t u sätsö” sepse nëse oqeanet ngrihen, “skenari më i kek është se ne. do të kemi mõi mõi prona me një tëmë nga deti”.

Trump sulmoi Joe Biden.

“Nuk më pëlqyen njëherë arabët sauditë dhe nuk më pëlqyen”, tha ish-presidenti, duke iu referuar udhëtimit të ardhshëm të Biden.

Ai vazhdoi të anulonte të drejtën e abortit në Gjykatën e Lartë: “Ata u gjykua me vite dhe ia dolëm”.

Për rentin dhe liggin, ai tha: “Ne do të ndalojmë krimin që të rrojnë në qytet të qeverisë nga demokratët. Ne nuk do të rivendosim ligjin dhe rendin dhe do ta bëjmë Kinën të paguajë për përgjegjësinë e përhapjes së virusit Covid”. Dhe përsëri theksoi: “Do të mõųmų për patriotizmin në shkollën dhe respektin e flamurit töne”.

Për luftën e vazhdueshme në Ukrainë, ai pretendon se me të në Shtepinë e Bardhë “nuk do të keshte pasur pushtim rus”. Jo vetëm kaq: “Nëse zgjedhjet do të ishin ndryshe, ata nuk do t’i linin kështu afganët, do të linin një miliardë dollarë material lufte dhe do të ndodhte një fatkeqësi në Ukrainë me qindra mijëra të vdekur”.

Jashtë orarit, Trump më pas solli nënën dhe djalin në skenën që më bluza me një seri imazhesh pop të manjatit. “Më pëlqen,” tha Shaka, duartrokitur nga täytässit e tij.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu