Franca dhe Gjermania së bashku kundër krizës energjetike: Njëra ka nevojë për gaz, tjetra ka nevojë për energji elektrike

Franca dhe Gjermania kanë rënë dakord të ndihmojnë njëra-tjetrën në trajtimin e krizës energjetike që lind nga lufta në Ukrainë, tha sot presidenti francez Emmanuel Macron, transmeton InfoShqip.

Franca do të jetë e gatshme të sigurojë gaz për Gjermaninë, ndërsa Gjermania pranon të dërgojë energji elektrike në Francë nëse është e nevojshme, tha Macron në një konferencë për shtyp pas një bisede telefonike me kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Gjermania ka nevojë për gazin tonë dhe ne kemi nevojë për energji elektrike nga pjesa tjetër e Evropës, veçanërisht nga Gjermania”, tha Macron.

Ai shtoi se Franca dëshiron të zhvillojë të gjitha ndërlidhjet energjetike që kanë kuptim, por se nuk sheh nevojën për të ndërtuar kapacitete shtesë të gazsjellësit midis Spanjës dhe Francës.

Macron tha se në javët e fundit kapaciteti ekzistues i tubacionit Spanjë-Francë ka funksionuar vetëm me gjysmën e kapacitetit të tij dhe se gazi shkon kryesisht në Spanjë./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu