Gjenden mbetjet e tjera njerëzore pas shkatërrimit të nëndetëses “Titan”

Inxhinierët kanë rikuperuar pjesën tjetër të mbeturinave dhe mbetjet e supozuara njerëzore nga zhytësja Titan, e cila u shpërtheu gjatë një udhëtimi fatkeq drejt Titanikut, thotë Roja Bregdetare e SHBA.

Anija u shkatërrua gjatë një zhytjeje në qershor.

Të pestë pasagjerët në bord u vranë.

Kërkimi për nëndetësen tërhoqi vëmendjen e publikut derisa mbeturinat e para u gjetën disa ditë më vonë.

Zyrtarët e Rojës Bregdetare thanë të martën se pjesët shtesë të anijes u gjetën nga fundi i detit javën e kaluar dhe u dërguan në një port amerikan. Zyrtarët mjekësorë do të analizojnë mbetjet njerëzore.

Megjithëse zhytësja Titan u përshkrua si “eksperimentale” nga OceanGate, kompania që e ndërtoi atë, nëndetësja bëri disa zhytje drejt Titanikut, e cila ndodhet 3,800 m nën nivelin e detit në Oqeanin Atlantik të Veriut.

Shefi ekzekutiv i kompanisë, Stockton Rush, ishte në bordin e anijes e cila u shpërtheu për shkak të presionit të fortë të ujit.

Katër pasagjerët e tjerë që vdiqën në bord ishin: biznesmeni britaniko-pakistanez Shahzada Daëood, 48 vjeç; djali i tij Suleman, 19 vjeç; biznesmeni britanik Hamish Harding, 58 vjeç; dhe Paul-Henry Nargeolet, 77 vjeç, një ish-zhytës i marinës franceze.

Dokumentet e gjykatës amerikane të zbuluara pas shpërthimit treguan se zoti Rush injoroi paralajmërimet e sigurisë për zhytësin.

OceanGate, e cila organizoi zhytje në vende në mbarë botën, pezulloi të gjitha operacionet pas katastrofës.

Trupi i Titanit ishte bërë nga fibra karboni, me pllaka fundore titani dhe një dritare të vogël në njërën anë.

Fibra karboni është më e lirë se titani ose çeliku dhe është jashtëzakonisht e fortë, por është një material kryesisht i paprovuar dhe i pazakontë për zhytjet në det të thellë me pasagjerë njerëzorë.

Një hetim ndërkombëtar për katastrofën vazhdon, dhe roja bregdetare tha se një seancë dëgjimore publike do të mbahet në një datë të ardhshme.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu