Gjermania fillon kursimin e energjisë elektrike, ndriçimi në Këln do të fiket në orën 23:00

Autoritetet në qytetin perëndimor gjerman të Këlnit vendosën për shkak të krizës së furnizimit me energji të shkaktuar nga konflikti në Ukrainë këtë javë që ndriçimi në ndërtesat publike, përfshirë atraksionin e famshëm turistik, Katedralen e Këlnit, do të fiket në orën 11:00, transmeton InfoShqip.

Këshilli i qytetit të Këlnit njoftoi se katedralja ishte një nga 130 ndërtesat që u ndriçuan gjatë gjithë natës me më shumë se 1000 prozhektorë dhe tani do të fikin prozhektorët për të kursyer energji.

Ndërtesa të tjera përfshijnë bashkinë historike dhe shtyllat rreth stadiumit të klubit të futbollit të Këlnit, raportuan mediat gjermane.

E.ON i Gjermanisë, operatori më i madh i rrjetit energjetik në Evropë, tha më herët sot se kishte ulur vlerën e aksioneve të tij në gazsjellësin Nord Stream 1 me rreth 700 milionë euro (715 milionë dollarë) për shkak të “pasigurisë së shtuar” në lidhje me ndikimin e Konflikti Rusi-Ukrainë.

Kompania njoftoi në mars se 15.5 për qind e aksioneve të saj, të cilat e zotëron indirekt përmes një fondi pensioni në Severen Tek 1, ka një vlerë kontabël prej 1.2 miliardë euro, që do të thotë se vlera e këtij aksioni është ulur me 58 për qind, raporton Reuters./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu