Gjermania fuqizohet ushtarakisht, zëvendëson flotën e vjetër, blen 60 helikopterë Chinook

Gjermania do të blejë 60 helikopterë të rëndë transporti Chinook nga kompania amerikane Boeing për të zëvendësuar flotën e saj të vjetër me helikopterë CH-53, tha Sekretarja e Mbrojtjes Christine Lambrecht.

“Me këtë model ne po forcojmë aftësinë tonë për të punuar së bashku në Evropë,” tha Lambrecht në një fjalim në Bundestag.

Sipas planit të mëparshëm, ushtria gjermane (Bundeswehr) do të blinte 45-60 helikopterë të rëndë për 4 miliardë euro, të cilët do të dorëzoheshin në vitet 2023-2029. Boeing dhe Sikorsky (në pronësi të Lockheed Martin) janë të vetmet kompani perëndimore që kanë helikopterë të tillë ushtarakë.

Ushtria gjermane ka përdorur CH-53 që nga vitet 1970 dhe synon t’i çmontojë ato deri në vitin 2030. Bundeswehr u mbështet shumë në modelin e vjetër të CH-53 për misionin në Afganistan, i cili zbuloi gjithashtu dobësitë e helikopterëve të vjetër që kishin nevojë për shumë mirëmbajtje.

Vendimi i Berlinit është një goditje për rivalin Lockheed Martin, i cili gjithashtu po konkurronte për kontratën.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu