Gjermania u tha lamtumirë udhëtimeve të lira me 9 euro

Gjatë muajve të fundit gjermanët kanë shijuar udhëtime me kosto më të ulët falë biletës prej 9 euro dhe uljes së taksave për karburantin. Por nga 1 shtatori, dy nismat marrin fund. Ja çfarë duhet të dini.

Nuk do të mund të udhëtoni në gjithë Gjermaninë me një biletë

Njerëzit në Gjermani shijuan një ofertë shumë të lirë transporti këtë verë. Për muajt qershor, korrik dhe gusht transporti publik kushtoi vetëm 9 € në muaj – ose 27 € për gjithë periudhën – për të gjithë, përfshirë turistët (edhe pse fëmijët nën moshën gjashtë vjeç zakonisht udhëtojnë falas).

Një nga gjërat më të bukura në lidhje me biletën prej 9 € ishte se ajo ishte e disponueshme për t’u përdorur në të gjitha rrjetet e ndryshme të transportit publik lokal në gjithë Gjermaninë.

Kjo do të thotë që nuk ju është dashur të blini një biletë të re kur keni udhëtuar në një rajon tjetër. Bileta mund të përdoret gjithashtu në trenat rajonalë (si dhe autobusët, U-Bahn, S-Bahn dhe tramvaje). Ju mund të udhëtoni në distanca të gjata – dhe madje edhe në vende të huaja në disa raste.

Nga 1 shtatori, gjërat bëhen sërish pak më të ndërlikuara. Do t’ju duhet të blini një biletë në zonën ku dëshironi të udhëtoni. Pra, nëse vizitoni Hamburgun nga Këlni, karta juaj mujore nuk do të jetë më e vlefshme atje (dhe bileta prej 9 € nuk do të jetë më).

Biletat ndryshojnë në çmim në gjithë Gjermaninë

Kostoja e transportit publik ndryshon shumë në varësi të vendit ku ndodheni.

Sipas një studimi nga Klubi Gjerman i Automobilave ADAC në nëntor 2021 (megjithëse çmimet janë kryesisht të njëjta këtë vit), biletat javore – me 36 € – ishin më të shtrenjtat në Berlin, ndërsa në Mynih kushtonin vetëm 17,80 €.

Diferenca në biletat mujore ishte po aq e habitshme. Në Mynih, këto mund të blihen për vetëm 57 €, ndërsa në Hamburg kushtojnë pothuajse dyfishin e kësaj shume në 112,80 €.

Biletat ditore për të rriturit ishin më të shtrenjtat në Berlin, Bon dhe Këln me 8,80 euro dhe kushtonin rreth 60 për qind më shumë se në Frankfurt, ku çmimi është rreth 5,50 euro.

Për një udhëtim të vetëm të rriturit në Mynih paguanin 3,40 €, ndërsa në Hamburg një biletë e vetme kushtonte 2,40 €.

Këto çmime të përgjithshme, të cilat janë të disponueshme në faqet e internetit të operatorëve lokalë të transportit publik në të gjithë vendin ose duke pyetur një anëtar të stafit në zyrën e biletave, do të kthehen nga 1 shtatori, prandaj kini parasysh biletën që ju nevojitet dhe zonën ku po udhëtoni.

Dhe mos harroni të vërtetoni biletën tuaj përpara udhëtimit nëse kërkohet në zonën tuaj për të shmangur një përvojë të pakëndshme me një kontrollues biletash.

Por transporti publik ka të ngjarë të rritet në çmim së shpejti.

Shoqatat e transportit në të gjithë Gjermaninë kanë thënë se klientët do të duhet të llogarisin me rritjen e çmimeve ndërsa përpiqen të zgjerojnë infrastrukturën dhe të përballen me kostot në rritje të energjisë.

Grupi gjerman i shtypit DPA anketoi operatorët – dhe ata thanë se po planifikonin të rrisnin koston e tarifave të tyre në të ardhmen e afërt.

Në dhe rreth Shtutgartit, për shembull, tarifat janë vendosur të rriten mesatarisht me 4.9 për qind në fillim të vitit të ri, ndërsa në zonën e madhe të Nurembergut ato do të rriten me tre për qind.

Në rajonin e mbuluar nga shoqata e transportit Rhein-Main, e cila përfshin Frankfurtin dhe zonën përreth, një rritje prej 3.9 për qind u vendos në korrik.

Disa nga operatorët rajonalë të transportit të Gjermanisë do të takohen në shtator dhe tetor për të vendosur mbi tarifat e ardhshme.

Shoqata e udhëtimeve Verkehrs und Tarifverbund Stuttgart shpjegoi: “Aktualisht, kompanitë e transportit po përballen me probleme të mëdha financiare për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë.”

Ata thanë se nevojiteshin më shumë fonde nga qeveria thjesht për të mbajtur transportin publik të funksionojë normalisht.

Së shpejti mund të ketë një tjetër ofertë transporti të reduktuar

Bileta prej 9 euro ka qenë një sukses i jashtëzakonshëm, të paktën në sytë e përdoruesve të transportit publik në Gjermani. Edhe kur trenat ishin të mbushur plot dhe kishte raportime se njerëzit duhej të hiqeshin nga platformat në shërbimet e ngarkuara – asgjë nuk mund ta zbehte frymën e biletës prej 9 €. Kjo është arsyeja pse #9Euroticketbleibt (9 € bileta qëndrimi) ka qenë trend në Twitter.

Transporti publik i përballueshëm do të thotë shumë për shumë njerëz.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu