Greqia është kthyer në transportuesen më të madhe të naftës ruse

Ndërsa negociatat për embargo ndaj naftës ruse vazhdojnë në Bashkimin Evropian (BE), autobotet greke të karburantit janë bërë transportuesi kryesor i naftës ruse.

Sipas të dhënave të publikuara nga Robin Brooks, kryeekonomist i Institutit të Financave Ndërkombëtare, autobotet greke transportojnë 63 për qind të naftës ruse.

Brooks postoi në llogarinë e tij në rrjetet sociale një mesazh ku shkroi: “Si e krijon Rusia një deficit kaq të madh në vlerë të lartë? Sipas të dhënave të autoboteve të naftës nga Rusia, anijet greke e bëjnë të mundur këtë. Ndërsa vendet e tjera vendosin gjithnjë e më shumë embargo kundër Rusisë dhe reduktojnë kapacitetet e tyre.”

Analisti i lartë i “Primary Vision Network”, Mark Rossano gjithashtu deklaroi se ka pasur një rritje të fluksit të naftës nga Rusia në Greqi.

“Ka shumë “ujëra të diskutueshme” në rajon që Rusia mund t’i përdorë si mbulesë për transferimet nga anije në anije. Ne shohim se pjesa më e madhe e kësaj nafte bruto shkon në Azi, kryesisht në Indi dhe Kinë, nëpërmjet Kanalit të Suezit”, tha Rossano.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu