Harta që po tërbon Athinën: edhe Kreta është turke

Në Turqi është prezantuar një hartë e cila qartazi tregon pretendimet territoriale turke në Egje, gjë e cila ka irrituar rëndë Athinën.

Sfidë e pabesueshme nga kreu i Partisë së Veprimit Nacionalist të ekstremit të djathtë (MIR) Devlet Bahceli dhe partneri qeveritar i presidentit turk Tajip Erdogan, raportojnë mediat greke, duke shtuar se ai vizitoi selinë e organizatës nacionaliste “Ujqërit gri”, kryetar i së cilës është efektivisht dhe pati një takim me drejtuesit e saj.

Nga kjo organizatë, Bahceli iu dhurua një hartë që tregon ishujt e Egjeut, madje dhe Kretën, si pjesë të Turqisë.

“Ujqërit gri” janë një organizatë politike nacionaliste, fashiste turke, shkruajnë mediat e Athinës.

Si reagim zyrtar, thuhet se “afishimi publik i një harte nga zyrtarë të lartë të partisë partnere qeveritare në Turqi, e cila e paraqet territorin grek si turk, është një veprim veçanërisht agresiv, provokues dhe absolutisht i dënueshëm”.

Më pas theksohet se “për fat të keq, është pjesë e përshkallëzimit të retorikës ekstreme nga Turqia që ne jemi dëshmitarë të përditshëm. Presim mosmiratimin e menjëhershëm kategorik dhe publik të këtij akti të papranueshëm të vënies në dyshim të sovranitetit territorial të vendit tonë”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu