Historia e Lionel Messit, si mundi një sëmundje të rrallë dhe u bë një nga futbollistët më të mëdhenj në botë

Ylli i FC Barcelona dhe i kombëtares së Argjentinës së fundmi fitoi Kupën e Botës në Katar. Rruga drejt suksesit të Lionel Messit ishte plot vështirësi, por guximi dhe forca e tij e ndihmuan atë të bëhej një futbollist me famë botërore. Ne dëshirojmë të ndajmë me ju disa fakte rreth jetës së Messit që e dëshmojnë se ai është tepër i fortë dhe një nga sportistët më të mëdhenj përreth.

Një nga futbollistët më të mirë në histori, Lionel Andrés Messi, lindi në Argjentinë në vitin 1987. Babai i tij punonte në një fabrikë çeliku dhe nëna e tij punonte në një punishte për prodhimin e magneteve.

Messi filloi të luante futboll në moshën 4 vjeçare. Ai u diagnostikua me një sëmundje të rëndë gjatë viteve të fëmijërisë dhe vetëm falë përpjekjeve të gjyshes së tij u bë futbollist, ajo e shoqëroi atë në stërvitje dhe lojëra. Më vonë, ai filloi të festonte golat e tij duke ngritur sytë dhe duke treguar qiellin në shenjë nderimi për gjyshen e tij, madje ai bëri një tatuazh në fytyrën e saj.

Messi ishte aq i qetë sa djemtë e tjerë nga ekipi i tij menduan se ai ishte memec. Megjithatë, kjo nuk e pengoi atë të luajë jashtëzakonisht mirë dhe të befasojë të gjithë me teknikën e tij.

Edhe pse Messi ëndërronte të bëhej futbollist profesionist, ai u diagnostikua me një sëmundje të rëndë, një mungesë të hormonit të rritjes, në moshën 11-vjeçare. Karriera e tij në futboll ishte në rrezik sepse Messi ishte shumë më i shkurtër se moshatarët e tij për shkak të kësaj mangësie.

Por ndodhi një mrekulli, ai u pa nga përfaqësuesit e FC Barcelona. Ata jo vetëm që ranë dakord të paguanin për trajtimin e tij të shtrenjtë, por gjithashtu nënshkruan një kontratë me të, e cila ishte shumë e pazakontë, pasi klubet evropiane zakonisht nuk nënshkruajnë me një lojtar të huaj të një moshe kaq të re.

Kontrata e parë e Messit me FC Barcelona ishte shkruar në një pecetë letre, por ajo u bë një moment kyç në jetën e tij.

Në FC Barcelona, ​​Messi zbuloi talentin e tij në maksimum: ai fitoi 10 tituj të La Ligës së bashku me ekipin e tij, u bë gjuajtësi më i mirë në historinë e FC Barcelona dhe ekipit kombëtar të Argjentinës dhe fitoi një rekord të 7 Topave të Artë çmime.

Messi shpesh quhet “Pleshti” për shpejtësinë dhe shkathtësinë e tij. Dhe këto aftësi e ndihmuan Messin të fitonte 180 milionë dollarë, duke e bërë atë lojtarin e dytë më të pasur në botë pas Cristiano Ronaldos.

Vlen gjithashtu të theksohet se Ronaldo është rivali shumëvjeçar i Messit. Konkurrenca e tyre mori vrull kur Ronaldo fitoi çmimin Topi i Artë, që Messi mendonte se ishte i tij. Por Messi nuk u dorëzua dhe mori të gjitha çmimet e argjendta që ishin në dispozicion në Ligën e Kampionëve.

Ekziston një mendim se Ronaldo është një rival i pamposhtur i Messit, por kjo vetëm e motivon atletin të punojë më shumë. Dhe Ronaldo e konfirmoi këtë në një intervistë duke thënë: “Unë mendoj se ne e shtyjmë njëri-tjetrin ndonjëherë në garë, kjo është arsyeja pse konkurrenca është kaq e lartë”. Megjithatë, Messi mohon çdo rivalitet mes tyre.

Messi është një atlet dhe filantrop. Ai ndihmon njerëzit në të gjithë botën duke shërbyer si ambasador i vullnetit të mirë të UNICEF-it , dhe gjithashtu themeloi organizatën e tij bamirëse që mbështet aksesin në kujdesin shëndetësor dhe sportet për fëmijët.

Messi është i martuar me shoqen e tij të fëmijërisë, Antonela Roccuzzo, të cilën e njeh që në moshën 5-vjeçare.

Çifti u martuan në vitin 2017 dhe po rritin 3 djem, Thiago, Mateo dhe Ciro. Messi dikur zbuloi se atësia i ndryshoi pikëpamjet e tij për jetën dhe e ndihmoi atë të rritej si person.

Por fansat e Messit janë më të interesuar nëse atleti vërtet planifikon të përfundojë karrierën e tij profesionale këtë vit dhe nëse një nga djemtë e tij do të ndjekë gjurmët e babait të tyre.

Lionel Messi shpesh krahasohet me Diego Maradona, i cili konsiderohet si një nga lojtarët më të mëdhenj në historinë e sportit. Dhe kjo nuk është befasi, pasi Messi ka fituar po aq trofe sa ky bashkatdhetar legjendar.

Me gjithë vështirësitë që Lionel Messi i është dashur të përballet si fëmijë, futbollisti ka arritur sukses dhe është bërë model për shumë njerëz në mbarë botën, madje edhe për ata që nuk kanë lidhje me futbollin.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu