I dyti për pasuri në botë “kapet” duke ngrënë hamburger

Mega-miliarderi 58-vjeçar Jeff Bezos është filmuar teksa hante hamburger në McDonald’s. Themeluesi i Amazon ka punuar duke përgatitur burgers në gjigantin e ushqimit të shpejtë si nxënës i shkollës së mesme.

“Puna ime e parë. Dhe ende i njëjti burger i mrekullueshëm. Gëzuar të dielën!”, ka postuar Bezos në Twitter.

Bezos renditet ndër individët më të pasur në botë, me një pasuri të vlerësuar prej 153.8 miliardë dollarësh, sipas Forbes. Ai dha dorëheqjen si CEO i Amazon në 2021, por ende shërben si kryetar ekzekutiv i kompanisë.

Bezos foli për kohën e tij kur kishte punuar në McDonald’s në Miami, si nxënës i shkollës së mesme, gjatë një interviste të vitit 2018 me Fast Company.

Bezos tha se koha e tij duke punuar në skarë në McDonald’s i mësoi atij se shërbimi ndaj klientit ishte “me të vërtetë i vështirë”.

“Unë kam qenë kuzhiniere. Ata nuk më linin askund pranë klientëve”, tha Bezos.

“Kjo ishte faza ime e adoleshencës me puçrra”. Ata thanë: “Hmm, pse nuk punoni prapa?”

“Një nga dhuratat e mëdha që kam marrë nga ajo punë është se mund të thyej vezët me një dorë”, shtoi Bezos.

“Dita ime e preferuar ishte mëngjesi i së shtunës. Gjëja e parë që do të bëja është të marr një tas të madh dhe të thyej 300 vezë në të.

“Një nga gjërat që është vërtet argëtuese për të punuar në McDonald’s është të arrish shumë shpejt në të gjitha këto gjëra”, vazhdoi ai.

“Shikoni sa vezë mund të çani në një periudhë kohe dhe ende të mos keni asnjë lëvozhgë në to”, shtoi Bezos.

Në vitin 1999, wired raportoi se Bezos mori “shijen e tij të parë për shitjen me pakicë” ndërsa punonte në Golden Arches. Ai studioi “përmirësimet e automatizimit” të kompanisë që lejuan shërbimin e shpejtë në kuzhinë.

Bezos nuk është i vetmi miliarder me afinitet për McDonald’s. warren Buffett ka përshkruar se hante McDonald’s për mëngjes gjatë udhëtimit të tij të përditshëm në zyrën e tij në Berkshire Hathaway.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu