Ideja e CIA-s për një “pykë” mes Moskës dhe Teheranit

Dr. Khalil al-Anani, një profesor i shkencave politike dhe marrëdhënieve ndërkombëtare, tha, gjatë një paraqitjeje të ftuar në emisionin “Behind the News” të Al Jazeera Arabic, se ka shanse të mëdha për zgjidhjen e çështjes bërthamore iraniane me synimin për të krijuar pyka midis Moskës dhe Teheranit në kuadrin e afrimit mes dy shteteve.

Agjencia Qendrore e Inteligjencës Amerikane (CIA) ka shprehur frikën se mund të ketë një partneritet të plotë të mbrojtjes midis Rusisë dhe Iranit, të cilin e sheh si një kërcënim për fqinjët e Iranit, veçanërisht Izraelin.

Drejtori i CIA-s, William Burns, tha se vendi i tij ishte i shqetësuar për mundësinë që Moska të ofrojë mbështetje teknike dhe ushtarake për Teheranin në këmbim që Irani të furnizojë Rusinë me dronë në luftën e saj kundër Ukrainës.

Burns tha se Shtetet e Bashkuara mbajnë përgjegjësinë për afrimin midis Iranit dhe Rusisë dhe se duhet të fajësojnë veten për kontributin në një mënyrë ose në një tjetër në ndryshimin e marrëdhënieve midis Teheranit dhe Moskës, pasi ajo ngriu çështjen bërthamore iraniane dhe vendosi izolimin ndaj Rusia për shkak të luftës aktuale në Ukrainë.

Burns beson se marrëdhënia midis Moskës dhe Teheranit është rritur nga një partneritet strategjik në një aleancë strategjike të diktuar nga rrethanat ndërkombëtare. Një aleancë e tillë shkakton shqetësim tek amerikanët, të cilët kanë frikë se Irani mund të shndërrohet në një fuqi rajonale me ndikim falë mbështetjes ushtarake, e cila mund të kërcënojë interesat amerikane, por edhe interesat e aleatëve të tyre në rajon, veçanërisht Izraelit.

Al-Anani, një studiues në Qendrën Arabe në Uashington, beson se amerikanët bënë një llogaritje të gabuar kur mbështetën Kievin me armë të avancuara, duke menduar se Rusia do të tërhiqej nga territori ukrainas. Megjithatë, ajo që ka ndodhur është se rusët kanë përdorur dronët iranianë që kanë bërë një ndryshim në luftën në Ukrainë gjatë muajve të fundit.

Izraeli po përpiqet gjithashtu të distancojë Rusinë nga Irani

Nga ana tjetër, dr. Fatima al-Samadi, një studiuese e lartë në Qendrën për Studime të Al Jazeera-s dhe një eksperte për çështjet iraniane, përjashtoi mundësinë që marrëdhënia midis Moskës dhe Teheranit të arrijë nivelin e një “partneriteti të plotë strategjik”. Sipas saj, është bërë vetëm një ndryshim në formën dhe natyrën e kësaj marrëdhënieje dhe se si përputhen qëndrimet politike të liderëve të dy palëve, duke pasur parasysh se ata kërkojnë ndryshim në mënyrën e menaxhimit të botës.

Al-Samadi i argumentoi pretendimet e saj duke thënë se Irani është i vetëdijshëm se partneriteti me Rusinë nuk mjafton për t’i dhënë fund sanksioneve perëndimore të vendosura ndaj tij dhe për të dalë nga kriza ekonomike. Përveç kësaj, Izraeli kryen herë pas here sulme kundër Sirisë, të cilat i bën në sy të plotë të rusëve. Prandaj, Moska nuk do t’i japë të njëjtën rëndësi marrëdhënieve me Teheranin si marrëdhënieve me Izraelin dhe nuk do të sakrifikojë interesat e saj për hir të iranianëve.

Ajo parashikon se Teherani do të heqë dorë nga ajo që ajo e quajti durim strategjik në rast se procesi i negociatave për programin bërthamor iranian dështon dhe kjo fazë do të jetë e vështirë për vendet e rajonit.

Lidhur me deklaratat e ministrit të Jashtëm izraelit Eli Cohen për kthesën e politikës së Tel Avivit ndaj Moskës, Al-Smadi tregoi se iranianët kanë frikë nga kjo, sepse qëllimi është të largojnë Rusinë nga ata. Prandaj, ajo pret që, siç e quajti ajo, lufta në hije mes Tel Avivit dhe Teheranit do të vazhdojë.

Nga ana e tij, profesori i shkencave politike dhe marrëdhënieve ndërkombëtare konfirmoi se Izraeli po përpiqet të qetësojë frikën e Rusisë për mbështetjen e Tel Avivit për Kievin, por me këtë lëvizje ai gjithashtu dëshiron të distancojë Moskën nga Teherani.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu