Izraeli po shqyrton opsionin për të goditur Iranin pa mbështetjen ushtarake të SHBA

Izraeli është i aftë të ndërmarrë veprime ushtarake kundër Iranit edhe pa mbështetjen e SHBA-së, tha një zyrtar i lartë izraelit. Ushtria izraelite (IDF) do të përdorë “aftësi të ndryshme” nëse është e nevojshme për të ndaluar programin bërthamor të Teheranit, tha Ram Ben-Barak, i cili kryeson Komitetin e Mbrojtjes dhe Politikës së Jashtme të Knesset-it, transmeton InfoShqip.

Izraeli nuk do të lejojë që Irani, i cili është agresori më i madh në Lindjen e Mesme, dhe ndoshta në botë, të fitojë kapacitete bërthamore, tha Ben-Barak për radion izraelite FM103. Ai nuk pranoi të shtjellonte planet ushtarake të IDF-së, por tha se “iranianët e kuptojnë inteligjencën tonë dhe aftësitë sul muese“.

Ekspert i paidentifikuar i sigurisë tha për mediat se ushtria izraelite mund t’i japë një goditje të rëndë programit bërthamor të Iranit pa ndihmën e SHBA. Izraeli ka aftësi të larta të inteligjencës dhe di se si të neutralizojë mbrojtjen ajrore dhe radarët, tha ai, duke shtuar se forcat ajrore mund të bashkohen me një brigadë ushtarake komando dhe një flotë nëndetëse në një sulm të gjerë.

Sipas analistit ushtarak izraelit Ron Ben-Yishay, skenarët e luftës të përsëritura në Greqi janë të rëndësishme për konfliktin me Iranin dhe grupet e tij përfaqësuese.

Është e rëndësishme që avionët e ushtrisë izraelite, të cilët fluturonin drejt Greqisë, kanë kaluar një distancë të ngjashme nga ajo mes Izraelit dhe centralit bërthamor iranian në Natanz, sipas tekstit të analistit ushtarak izraelit.

Për më tepër, avionët furnizoheshin me karburant në ajër dhe simuluan sulme ndaj objektivave në territorin grek përpara se të uleshin në një bazë ajrore lokale.

Fluturimi në një vend tjetër gjithashtu lejoi pilotët izraelitë të luftonin në kushte të ndryshme moti. Stërvitja u dha pilotëve një mundësi për të dalë nga zona e tyre dhe për të kryer misione në një mjedis të huaj“, tha komandanti i Forcave Ajrore izraelite për portalin izraelit Ynet./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu