Ja diçka që nuk dini për ujin me limon!

Të gjithë e dimë se sa i mrekullueshëm është uji limon dhe shumica prej jush ndoshta e konsumojnë sapo zgjohen në mëngjes.
Uji me limonon është i mbushur me ushqyes thelbësorë dhe vitamina, gjë që e bën atë një nga pijet më të shëndetshme që keni pirë ndonjëherë. Ajo nxit sistemin imunitar dhe gjithashtu stimulon proceset metabolike të shëndetshme,transmeton shendeti.com.al.

Megjithatë, ka diçka të veçantë që duhet të mbani mend. E vetmja gjë e keqe për ujin me limon ështe së aciditeti i ujit me limon gërryen smaltin e dhëmbëve. Në qoftë se e pini atë çdo ditë, smalti i dhëmbëve mund të shkatërrohet.

Konsumimi i ujit me limon i bën dhëmbët e ndjeshme për të dyja temperaturat, të nxehtë dhe të ftohtë, duke berë të vështirë përtypjen e ushqimeve të caktuara.

Temperaturat e larta të ujit gjithashtu mund të nxisin reaksione kimike, dhe të rrisin aciditetin. Nëse vendosni ta konsumoni, të vetëdijshëm për të gjitha përfitimet e tij, më e pakta që mund të bëni është të pini ujë të ftohtë me limon.

Gjëja e parë që ju duhet të mbani mend është që të lani dhëmbët të paktën pas një ore pasi keni konsumuar ujë limoni, sigurohuni që larja të bëhet butë, duke përdorur një furçë jo shumë të ashpër.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu