Ja plani i Turqisë për të marrë “nën ombrellën e vetë” Ballkanin, takimi i Albin Kurtit me Erdoganin alarmon serbët

Takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan në Ankara ka marrë vëmendjen jo vetëm të mediave kosovare por edhe atyre serbe. Gazetari dhe analisti serb, Milos Garic sjell në kujtesë se vetëm dy ditë pas takimit me Kurtin, Erdogan deklaroi se Ankaraja do të vazhdojë të mbështesë Kosovën në të gjitha fushat.

Analistët sugjerojnë se një mesazh i mundshëm nga takimi i tyre mund të jetë përpjekja e Erdoganit për të marrë përsipër ndërmjetësimin në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës nga vendet perëndimore. Për një kohë të gjatë, qarqet e informuara kanë diskutuar për ambiciet e Erdoganit për të ringjallur ndikimin e dikurshëm të Perandorisë Osmane në Ballkan dhe rrethanat vitet e fundit kanë qenë të favorshme, shkruan Garic. Ai shton se si anëtare e NATO-s, Turqia aktualisht luan një rol shumëdimensional në këtë rajon: ajo mban komandën e forcave të KFOR-it, ka themeluar bazën ushtarake Sulltan Murat në Kosovë, strategjikisht mbështetet në Shqipëri, e cila merr pjesë në stërvitjet ushtarake turke dhe ka ushtri. marrëveshje bashkëpunimi me Malin e Zi dhe Bosnje-Hercegovinën, si dhe armatosjen dhe trajnimin e FSK-së, duke përfshirë trajnimin e pilotëve.

Nga fuqia e butë në fuqinë e fortë

Komentatori ushtarako-politik Ivan Miletic paralajmëron se duhet theksuar se rreth gjashtë milionë banorë në Turqi pretendojnë se kanë prejardhje shqiptare. “Shkëmbimi nga fuqia e butë e Turqisë në fuqinë e fortë është qartë e dukshme në Ballkan. Politika e Turqisë në Ballkan përputhet me rekomandimet dhe angazhimet e ish-ministrit të Jashtëm Ahmet Davuto?lu, i cili krijoi një doktrinë të politikës së jashtme të bazuar në mbështetjen e Turqisë tek boshnjakët dhe shqiptarët në Ballkan, sepse ata ushqejnë ndjenja të ngjashme ndaj Turqisë si serbët ndaj Rusisë. Kjo doktrinë bazohet në idenë se Turqia, si fuqi rajonale, duhet t’u ofrojë një alternativë vendeve të Ballkanit gjatë ndërprerjes së zgjerimit të BE-së, e cila ka rezultuar në Perëndimin. Vendet e Ballkanit që mbeten në paradhomën e BE-së pa një sinjal të qartë se kur do të ndodhë faza e ardhshme e zgjerimit në Ballkanin Perëndimor”, shpjegon Miletic.

“Atdheu blu”

“Përveç kësaj, si një fuqi rajonale detare dhe një anëtare e NATO-s, Turqia ka iniciuar një doktrinë të quajtur ‘Atdheu blu’, e cila përfshin vendosjen e sovranitetit. mbi ujërat e saj territoriale dhe forcimin e kapaciteteve të marinës së saj, gjë që do t’i mundësojë asaj të prokurojë aeroplanmbajtëse dhe në këtë mënyrë të projektojë fuqinë në Mesdhe, Jon dhe Detin e Zi, si dhe portet e aksesit në Shqipëri, me të cilat ka nënshkruar një partneritet strategjik. ”, deklaron Ivan Miletiç. Në këtë mënyrë, Turqia projekton qartë fuqinë e saj në Ballkan, ashtu siç bën tashmë në Libi, Katar dhe Somali, ku ka kontigjente prej disa mijëra ushtarësh.

Armiqësia me Serbinë

Profesorja Dragana Mitrovic nga Fakulteti i Shkencave Politike në Beograd për Kontekst vëren se Turqia e tregon ndikimin e saj të dëmshëm në rajonin, gjithnjë e më hapur, duke vepruar si shtet armiqësor ndaj Republikës së Serbisë. “Turqia jo vetëm që votoi dhe mbështeti rezolutën e turpshme të Srebrenicës në OKB, e cila sjell vetëm përçarje dhe mosmarrëveshje midis fqinjëve dhe destabilizon të gjithë rajonin, por ajo vazhdon të veprojë si ekzekutuesi i punëve të pista të NATO-s duke armatosur UÇK-në e rikualifikuar. e ashtuquajtura ushtri e Kosovës edhe pse nuk duhet të ketë formacione të tjera të armatosura përveç KFOR-it dhe forcave tona të armatosura”, shpjegon Mitrovic. Sipas këtyre analistëve, Turqia i ka dhënë vetes të drejtën të armatosë një formacion në pjesën e pushtuar të territorit serb, qëllimi i të cilit është terrori mbi popullatën serbe në Kosovë dhe përgatitja për konflikt me ushtrinë serbe, duke gjykuar nga lloji i armatimit që marrin. Gjithashtu ata argumentojnë se shpërthimi i fundit verbal i presidentit turk, ku ai krahasoi kryeministrin izraelit me Hitlerin, Karaxhiçin dhe Millosheviçin, tregon armiqësinë e madhe ndaj shtetit dhe popullit serb


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu