Jeta magjepsëse e Sheikut të Dubait: Luks dhe bamirësi

Dubai nuk është i famshëm vetëm për pasurinë e tij, rrokaqiejt e mëdhenj dhe hotelet magjepsëse që pret. Ajo është gjithashtu e njohur për stilin e jetës ekstravagante të sheikut të saj, Mohammed bin Rashid Al Maktoum.

Sundimtari i Dubait është një nga njerëzit më të pasur në botë, me një pasuri prej më shumë se 15 miliardë dollarësh. Në të kaluarën, ai ka mbajtur shumë poste pushteti. Ai ishte zv/president dhe kryeministër i Emirateve, si dhe Emir i Dubait. Ai konsiderohet gjithashtu një filantrop, si dhe një udhëheqës vizionar, duke udhëhequr shumë iniciativa për të përmirësuar cilësinë e jetës në Dubai.

Në fakt, sipas therichest, kjo është gjithçka që zotëron emiri i famshëm. Ndoshta, një nga simbolet më ikonike të pasurisë dhe fuqisë së Sheikh Mohammedit është rezidenca e tij, Pallati Zabeel.

Më konkretisht, ndërtesa ikonë ndodhet në zemër të Dubait dhe shtrihet në një sipërfaqe mbresëlënëse 37 hektarësh. Ka gjithsej 150 dhoma, duke përfshirë një sallë madhështore, suita të shumta mysafirësh dhe madje edhe një kopsht zoologjik privat. Ekziston edhe një pistë garash, një pishinë e brendshme dhe një koleksion makinash të cilësisë së mirë.

Edhe pse pallati nuk është i hapur për publikun e gjerë, ai përdoret herë pas here për funksione shtetërore dhe pritje zyrtare. Përveç Zabeel, emiri zotëron gjithashtu disa prona të tjera në të gjithë Dubai, duke përfshirë një rezidencë buzë detit në Palm Jumeirah, një nga zonat më të shtrenjta të qytetit.

Përveç pallateve dhe pronave, Sheikh Mohammed ka edhe një ishull privat. Ishulli Zaya Nurai është një parajsë e izoluar e vendosur në Gjirin Persik, e arritshme vetëm me varkë ose helikopter. Ishulli ka 32 vila private, secila me pishinën e vet dhe akses të drejtpërdrejtë në plazh.

Makina dhe jahte luksoze

Si sundimtari miliarder i Dubait, Sheikh Mohammed zotëron një koleksion të madh automjetesh dhe varkash të nivelit të lartë që pasqyrojnë pasurinë e tij të patreguar. Duke filluar me koleksionin e tij të makinave, Sheiku zotëron disa nga automjetet më të shtrenjta dhe ekskluzive në botë.

Mes tyre është Rolls-Royce Phantom, një makinë që shfaq elegancë dhe luks dhe shpesh konsiderohet kulmi i përsosmërisë së automobilave. Me një çmim fillestar prej rreth 450,000 dollarë, Phantom është i njohur për teknologjinë e tij të avancuar, mjeshtërinë e patëmetë dhe komoditetin e pashembullt. Mercedes-Benz S-Class – sinonim i luksit dhe komoditetit – është një tjetër automjet i Sheikut.

Anija më mbresëlënëse në koleksionin e tij është padyshim “Dubai”, një jaht 162 metra që mund të strehojë deri në 115 të ftuar. Jahti ka një brendshme mahnitëse, me suita luksoze, një helikopter, disa pishina, madje edhe një garazh për makina dhe motoçikleta.

Quattroelle është një tjetër jaht i tij, mbi 85 metra i gjatë. Ky mjet është ndërtuar nga kantieri i anijeve Lürssen në Gjermani dhe ka një dizajn të hijshëm, modern që është elegant dhe funksional. Jahti mund të strehojë deri në 12 të ftuar në gjashtë kabina luksoze dhe ka një sërë lehtësish duke përfshirë një palestër, spa dhe kinema.

Bamirësi

Ndërsa pasuria dhe pasuria e Sheikh Mohammedit janë të njohura, filantropia dhe lidershipi i tij janë po aq mbresëlënës. Ai ka krijuar disa fondacione bamirësie, duke përfshirë Fondacionin Mohammed bin Rashid Al Maktoum, i cili fokusohet në edukimin dhe fuqizimin e të rinjve. Fondacioni ka financuar programe të shumta arsimore, projekte kërkimore dhe iniciativa sociale në të gjithë Dubai dhe më gjerë.

Së fundi, vihet re se nën udhëheqjen e Sheikh Mohammedit, Dubai është bërë një qendër globale e inovacionit dhe sipërmarrjes. Qyteti është shtëpia e shumë universiteteve të klasit botëror, qendrave kërkimore dhe qendrave të teknologjisë, si Dubai Silicon Oasis dhe Dubai Internet City.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu