Kadyrov ndryshoi mendje: Nuk do të jap dorëheqjen, do të thyej një rekorde

Edhe pse lideri çeçen Ramzan Kadyrov tha disa ditë më parë se ishte koha për të dhënë dorëheqjen dhe për të shkuar në një pushim të pakufizuar, ai ndryshoi mendje dhe njoftoi një vendim tjetër në një adresë të re.

Kadyrov ka thënë në Telegram se ditët e fundit është folur shumë për vendimin e tij për dorëheqje, pas së cilës ka thënë se dëshiron të sqarojë disa gjëra.

Më thanë që kam 15 vite në detyrë dhe se ndër krerët e rajonit kam qenë më gjatë në pushtet. Mendoj se është vërtet shumë. Më vonë ai zbuloi se unë nuk jam aq jetëgjatë, rekordi i mëparshëm ishte 27 vjet. Tani vendosa ta thyej atë rekord”, thotë Kadyrov.

Ai ka theksuar se nuk ka të drejtë të largohet kaq lehtë nga qeveria.

“Njerëzit më dhanë besimin për të udhëhequr Çeçeninë.” Është detyra ime e shenjtë të justifikoj besimin e tyre. Mund të largohem vetëm nëse pyes popullin dhe presidentin e Rusisë. Prandaj, bisedën për leje të pakufizuar e lëmë për të ardhmen. “Tani nuk dua as leje vjetore,” tha Kadyrov.

Më pas ai komentoi për luftën në Ukrainë.

Unë ju kam thënë tashmë se në këtë moment vendimtar, kur vendi ynë po lufton satanizmin global në Donbas, as autoritetet rajonale dhe as personeli ushtarak nuk mund të shkojnë me pushime. Në fakt, ne kemi një lajm të madh që vjen nga Donetsk. Trupat tona po pushtojnë territore të reja. Unë premtova një lajm të mirë, do ta merrni së shpejti”, tha lideri çeçen.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu