Kaloi reformën e pensioneve pa votim, Macron gjendet përballë “zjarrit”, çfarë e pret të hënën

Presidenti francez Emanuel Macron përballet me një provë kritike të hënën kur Asambleja Kombëtare do të shqyrtojë mocionet e mosbesimit të paraqitura pasi qeveria e tij anashkaloi parlamentin të enjten për të shtyrë një reformë thellësisht jopopullore të pensioneve, duke shkaktuar ditë trazirash.

Lëvizja, e cila pasoi javë të tëra protestash kundër rregullimit të pensioneve, shkaktoi tre netë trazirash dhe demonstratash në Paris dhe në të gjithë vendin, duke kujtuar protestat e Jelekëve të Verdhë që shpërthyen në fund të vitit 2018 për çmimet e larta të karburantit.

Megjithatë, ndërsa votat e së hënës mund të shfaqin zemërim ndaj qeverisë së Macron, ato nuk kanë gjasa ta rrëzojnë atë.

Ligjvënësit e opozitës depozituan dy mocione mosbesimi në parlament të premten.

Grupi qendror Liot propozoi një mocion mosbesimi shumëpartiak, i cili u bashkënënshkrua nga aleanca e krahut të majtë Nupes. Disa orë më vonë, partia e ekstremit të djathtë të Francës Rally National, e cila ka 88 anëtarë të Asamblesë Kombëtare, gjithashtu paraqiti një mocion mosbesimi.

Por edhe pse partia e Macron humbi shumicën e saj absolute në dhomën e ulët në zgjedhjet e vitit të kaluar, kishte pak mundësi që mocioni shumëpartiak të kalonte – nëse nuk formohet një aleancë e papritur ligjvënësish nga të gjitha anët, nga e majta ekstreme në ekstremi i djathtë.

Drejtuesit e partisë konservatore Les Républicains (LR) e kanë përjashtuar një aleancë të tillë. Asnjë prej tyre nuk sponsorizoi mocionin e parë të mosbesimit të paraqitur të premten. Por partia ende përballej me disa presione.

Reforma e Macron rrit moshën minimale të daljes në pension me dy vjet në 64, gjë që qeveria thotë se është thelbësore për të siguruar që sistemi të mos prishet.

Macron e vuri reformën e pensioneve në qendër të fushatës së tij të suksesshme të rizgjedhjes vitin e kaluar, por ai humbi shumicën e tij parlamentare në sondazhet pasuese – pjesërisht për shkak të kundërshtimit ndaj planeve të tij të pensioneve.

Kritikët thonë se ndryshimet e planifikuara janë të padrejta për njerëzit që fillojnë të punojnë në moshë të re në punë fizike sfiduese dhe për gratë që ndërpresin karrierën e tyre për të rritur fëmijë.

Sondazhet e opinionit sugjerojnë se më shumë se dy të tretat e francezëve e kundërshtojnë reformën, ndërsa popullariteti i Macron ka rënë në vetëm 28 për qind, sipas një sondazhi të publikuar të dielën nga Journal du Dimanche.

Policia të shtunën ndaloi tubimet në një sheshin kyç të Parisit përballë parlamentit pas dy netësh trazirash në vend.

Megjithatë, mijëra protestues u mblodhën në një pjesë tjetër të kryeqytetit, disa duke ngritur barrikada në rrugë, duke i vënë flakën kazanëve të plehrave dhe duke thyer tabelat reklamuese.

Forcat e sigurisë sulmuan demonstruesit dhe hodhën gaz lotsjellës dhe topa uji në Place d’Italie. Një burim policor tha se oficerët kishin arrestuar 81 persona në ose pranë vendndodhjes.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu