Kancelari gjerman: Rusia nuk është një partner i besueshëm energjetik

Udhëheqësi i Gjermanisë ka goditur Rusinë pas vendimit për të pezulluar gazsjellësin Nord Stream 1 për një kohë të pacaktuar.

Lëvizja e kompanisë shtetërore të gazit Gazprom këtë javë është parë nga shumë njerëz si pjesë e përpjekjeve të Vladimir Putin për të armatosur tregjet e energjisë dhe për të ndëshkuar Perëndimin për mbështetjen e tij ndaj Ukrainës.

Duke folur sot, kancelari Olaf Scholz tha se Rusia nuk ishte një partner i besueshëm energjetik.

Ai u zotua se kombi i tij do ta kalojë dimrin dhe do të përdorë të ardhurat nga taksat e papritura për të ulur çmimet e energjisë për konsumatorët.

Gazprom tha se tubacioni Nord Stream 1 do të mbetet i mbyllur për shkak të një rrjedhjeje në turbinën kryesore të gazit, megjithëse Siemens Energy, e cila zakonisht i shërben turbinave, tha se një rrjedhje e tillë nuk duhet të parandalojë funksionimin.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu