Kremlini vendos kushtin që duhet të përmbushë Biden për tu takuar me Putin

Kremlini vendosi kushtin që Uashingtoni dhe Joe Biden duhet të përmbushin për t’u ulur në tryezën e bisedimeve me Moskën.

Hodhi poshtë në mënyrë specifike atë që tha dje presidenti amerikan Joe Biden , i cili tha se negociatat SHBA-Rusi do të ishin të mundshme vetëm pasi Moska të tërheqë trupat e saj nga Ukraina.

Është diçka që Moska “qartësisht” e refuzon, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, duke argumentuar se mosnjohja e territoreve të aneksuara nga Rusia e bën të vështirë përparimin e bisedimeve midis dy vendeve. “Operacioni ushtarak vazhdon”, shtoi ai.

Megjithatë, Peskov shtoi se: “Presidenti i Federatës Ruse ka qenë gjithmonë, është dhe mbetet i hapur për negociata për të siguruar interesat tona”.

Mënyra e preferuar për të arritur interesat tona është përmes mjeteve paqësore, diplomatike”, përfundoi ai.
Putin drejtuar Soltz: “Sulmet ruse ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës janë të pashmangshme dhe të nevojshme”

Vladimir Putin i tha kancelarit gjerman Olaf Scholz se mbështetja e Gjermanisë dhe Perëndimit për Ukrainën ishte “katastrofike” dhe i bëri thirrje Berlinit të “rimendonte pozicionin e tij” gjatë telefonatës së tyre të parë që nga mesi i shtatorit. njoftoi Kremlini.

Putin i tha Solz se sulmet ruse në infrastrukturën energjetike të Ukrainës janë “të pashmangshme dhe të nevojshme” përballë “sulmeve provokuese të Kievit”, ndërsa, në lidhje me sabotimin e tubacioneve Nord Stream në Baltik, ai tha se “duhet një hetim i pavarur”. në “sulmet terroriste”, në të cilat Moska duhet “të lejohet të marrë pjesë”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu