Kreu i Gazprom tashmë paralajmëron Gjermaninë: Keni akoma dy muaj gaz

Kreu i gjigantit shtetëror rus të gazit Gazprom, Alexey Miller, tha sot se do të ketë mjaft gaz në depon e nëntokës gjermane për dy deri në dy muaj e gjysmë, transmeton InfoShqip.

Duke folur në konferencën e Javës së Energjisë në Moskë, Miller paralajmëroi Evropën për pasojat e ndërprerjes së gazit rus, duke thënë se “nuk ka asnjë garanci se Evropa do të mbijetojë dimrin bazuar në kapacitetin aktual të depozitimit të gazit”.

Presidenti rus Vladimir Putin tha sot se Moska është e gatshme të rifillojë dërgesat e gazit në Evropë përmes gazsjellësit Nord Stream 2, i cili shkon në Gjermani nën Detin Baltik.

Mungesat në furnizimet me gaz rus kanë rritur çmimet, duke nxitur inflacionin dhe duke ushtruar presion mbi qeveritë për të ndihmuar në lehtësimin e faturave të larta të energjisë për familjet dhe bizneset./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu