Ku shkon për pushime familja mbretërore?

Pas një sezoni të ngjeshur mes shëndetit të dobët të mbretëreshës dhe festimeve madhështore të Jubileut të Platintë, pushimet verore po vijnë edhe për familjen mbretërore. Por ku do t’i kalojnë?

Në rastin e Elizabeth, përgjigjja është e qartë. Sovrania më jetëgjatë në historinë britanike tashmë është zhvendosur në kështjellën Balmoral në malësitë skoceze. Por pjesa tjetër e familjes? Ndryshe nga turnetë mbretërore, pushimet e familjes mbretërore janë një çështje rreptësisht private dhe Windsors shmangin të japin shumë detaje se si e kalojnë qëndrimin e tyre. Ka pak dyshime për destinacionet e tyre të preferuara. Nga ishulli Mustique në Klosters, Zvicër, e deri në Botsvana apo në Ishujt e Scilly, janë vendet ku anëtarët e familjes mbretërore duan të kalojnë pushimet e tyre.

Le të fillojmë me Margaretën, motrën e Elizabetës dhe “delen e zezë të familjes”. E pabindur ndaj rregullave të oborrit, për princeshën streha e saj ideale ishte në ishullin Mustique, në Karaibe, ku i pëlqente të kalonte pjesën më të madhe të qëndrimeve të saj. Sot mund të marrësh me qira edhe shtëpinë e saj të mëparshme, të quajtur Les Jolies Eaux, në ishullin privat. Së fundmi, Kate Middleton dhe Princi William kaluan një nga pushimet e tyre në Mustique me fëmijët e tyre në vitin 2019.

Për takimin e tyre të tretë, në korrik 2016, Meghan dhe Harry udhëtuan në Botsvanë. “Ne kampuam me njëri-tjetrin nën yje. Ne ishim vërtet vetëm, gjë që ishte thelbësore për mua për t’u siguruar që të kishim një shans për t’u njohur me njëri-tjetrin”, kujtoi Harry në intervistën e tyre të përbashkët të fejesës. Një festë romantike për çiftin më kontrovers të familjes mbretërore, të cilët vitin e ardhshëm u kthyen në kontinentin afrikan për të festuar ditëlindjen e Markle në Meno në Kwena, pranë Parkut Kombëtar Makgadikgadi Pans.

Në verën e vitit 1987, Princi Charles dhe Princesha Diana i morën fëmijët e tyre William dhe Harry në Palma de Mallorca në Spanjë, të ftuar nga familja mbretërore spanjolle. Diana ishte magjepsur nga ajo deri në pikën që donte të kthehej përsëri vitin e ardhshëm.

Princesha Diana shkoi në Nevis në kërkim të vetmisë dhe argëtimit me fëmijët e saj Wiliam dhe Harry në 1993. Familja, pa Charles, qëndroi në Montpelier Plantation Estate, i përshkruar si një hotel me elegancë dhe relaks të pastër.

Princit Charles i pëlqen të kalojë pushimet verore në Korfuz të Greqisë. Familja mbretërore ka një marrëdhënie të ngushtë me ishullin, i cili ishte vendlindja e Princit Philip. Nuk është rastësi që Princi Edëard dhe familja e tij qëndruan atje për dy javë vetëm këtë verë.

Nëse kishte një pasion që ndanin Carlo dhe Diana, ishte për ski. Destinacioni i tyre i preferuar ishte Klosters në Alpet zvicerane, ku ndodhen edhe dy ashensorë që mbajnë emrin e princit. Në këtë vendpushim malor, William dhe Kate u fotografuan për herë të parë së bashku në vitin 2004.

Ishujt Scilly janë një arkipelag në brigjet e Cornwall që duka dhe dukesha e Kembrixhit e kanë vizituar shumë herë. Princi William ka shkuar atje për herë të parë me prindërit dhe vëllain e tij Harry. Është i vetmi ishull tropikal, si të thuash, në Mbretërinë e Bashkuar dhe, sipas vendndodhjes së tyre turistike, ata janë “jashtëzakonisht të bukur, të pakufizuar dhe të paprishur”. Destinacioni ideal për një pushim detox.

Nëse ka një vend më të dashur për familjen mbretërore ndër breza, ai është Sandringham në Norfolk. Windsors tradicionalisht i kalojnë Krishtlindjet dhe Vitin e Ri këtu, por shtëpia historike mbetet zgjidhja më e mirë për çdo rast.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu