“Kurti po fshihet dhe po ikën nga Serbia”

Seanca e asamblesë në Prishtinë, në të cilën Albin Kurti duhej të paraqiste një raport mbi dialogun me Beogradin, u shënua nga polemika e tij me opozitën. Opozita e kritikoi atë sepse nuk kishte një strategji për dialog me Beogradin, për të shkuar në Bruksel pa një platformë dhe strategji, transmeton InfoShqip.

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Metohisë, Ramush Haradinaj, akuzoi Kurtin për arratisje dhe fshehje, ka shumë të ngjarë nga Serbia, raporton Koha.

Sot, ne nuk jemi përballë Kryeministrit, por një udhëheqës që nuk e di pse, por ka vendosur të fshihet dhe të ikë. Nuk e di kur. Nga kur do të shkonte një tjetër nga Serbia, e cila ka dominim mbi të. Dhe ai nuk ka ndonjë vendim dhe shpjegim të qartë për pozicionin e Kosovës. Mos ndoshta po u fshihet partnerëve ndërkombëtarë” – tha Haradinaj.

Ai shtoi se Kurti mund të jetë duke u fshehur nga Shtetet e Bashkuara sepse nuk i ftoi ata të bien dakord për një dialog.

Si guxon Kryeministri i Kosovës të shkojë në takime nën kujdesin e BE-së pa SHBA. Pse të mos i drejtohemi Presidentit të Shteteve të Bashkuara për të kërkuar një të dërguar special për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë” – tha Haradinaj.

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, tha se Kurti po sillej si një student i shkollës verore dhe se ai erdhi në Kuvend si për një seminar, transmeton InfoShqip.

Mënyra se si ai flet për dialogun është sharlatanizëm. Unë prisja që sot do të flisnim për dialog dhe që Kryeministri të paraqiste parimet, qëllimet, afatet. Sidoqoftë, qytetarët duhet ta dinë që dialogu nuk është i përgatitur politikisht në nivelin diplomatik” – tha Hoxhaj.

Ai e akuzoi Kurtin për qasje të gabuar ndaj dialogut dhe se shkoi drejt tij pa një platformë dhe strategji.

Po e prisni premtimin për të mos hyrë në dialog pa falje. Dialogu i ri i Albin është fotografia me (Presidentin Serb Aleksandar) Vuçiq. Kjo është ajo që pamë dje në oborrin e Universitetit. Këto janë kompetenca të reja për ZSO. Ne presim që të na tregoni nëse pesë vendet e mbetura të BE-së do të na njohin, nëse do të anëtarësohemi në NATO, nëse do të ketë njohje reciproke” – tha Hoxhaj.

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Ljumir Abdidziku, i tha Kurtit se ai nuk duhet të shmangë detyrimet e tij si kryeministër dhe se nuk mendon se dikush do ta dënojë atë për procesin e dialogut.

Ju shkoni të papërgatitur në dialog. Ekzistojnë disa parime nga të cilat Kryeministri nuk mund të heqë dorë. parimi i parë është mbajtja e një dialogu me Kosovën, jo për shkak të Kosovës – tha kreu i LDK-së./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu