Ky është avioni i ri AVAX i NATO-s

Avioni i parë me Sistemin e Paralajmërimit dhe Kontrollit Ajror të NATO-s – AWACS (Airborne Warning and Control System, AWACS) u ul sot në bazën e 90-të të transportit ajror në Otopeni, afër Bukureshtit, njoftoi BTA, transmeton InfoShqip.

Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Rumanisë njoftoi javën e kaluar se avionët AVACS nga Paralajmërimi dhe Kontrolli i Hershëm i Forcave Ajrore të NATO-s, me bazë të përhershme në Geilenkirchen, Gjermani, do të mbërrijnë të martën në bazën ajrore të 90-të në Otopeni në lidhje me zbatimin e masave përforcuese të mbrojtjes së Aleancës. pozicioni në rajonin e Detit të Zi.

Që nga shkurti i vitit 2022, avionët AVACS kanë kryer fluturime të rregullta patrullimi në Evropën Lindore dhe rajonin e Detit Baltik për të monitoruar avionët rusë pranë kufijve të NATO-s.

“Në përgjigje ndaj agresionit të paligjshëm të Rusisë në Ukrainë, NATO rriti praninë e saj ajrore në krahun lindor të Aleancës me avionë luftarakë shtesë, avionë vëzhgimi dhe cisterna ajrore”, tha ministria rumune.

Avionët AVACS do të kryejnë fluturime zbulimi dhe vëzhgimi në territorin e vendeve të NATO-s./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu