Lista e gjatë e pritjes për dronët turq, sa varion çmimi

Lista e pritjes për blerjen e dronëve luftarakë turq Bajraktar TB-2 në Evropë po bëhet më e gjatë dhe përveç Serbisë, blerjen e shpallin edhe Rumania dhe Hungaria, transmeton InfoShqip.

Sipas portalit të Rrjetit të Sigurisë Ballkanike, Polonia i ka porositur tashmë, Shqipëria ka miratuar blerjen dhe sasi shtesë po dërgohen në Ukrainë.

Kërkesa për TB-2 është aq e madhe sa që kapacitetet prodhuese janë zënë për tre vitet e ardhshme, sipas drejtuesve të prodhuesit Bajkar. “Njëzet dronë prodhohen çdo muaj, të cilët kanë treguar vdekshmëri të lartë në luftëra nga Afrika e Veriut, Lindja e Mesme, Nagorno-Karabaku deri në Ukrainë”, thuhet në tekst.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq njoftoi të mërkurën, gjatë vizitës së presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, se Beogradi është i gatshëm të rrisë paratë për blerjen e dronëve Bajraktar nga disa dhjetëra në disa qindra milionë euro dhe se ai shpreson se dorëzimi do të pasojë në vijim. vit.

Ushtria serbe tashmë ka në arsenalin e saj CH-92 kinez, Orbiter izraelit dhe Pegasus vendas, dhe është paralajmëruar blerja e Vrapac-it vendas dhe CH-95 kinez.

Gjashtë ditë para kësaj, Rumania fqinje njoftoi blerjen e 18 bajraktarëve për 300 milionë dollarë. Vlera e marrëveshjes përfshin trajnimin, si dhe mbështetjen logjistike për përdorimin e dronëve.

Çmimi i Bajraktar TB-2 varion nga një deri në pesë milionë dollarë, në varësi të konfigurimit të pajisjeve.

Hungaria zbuloi në gusht se po shqyrtonte blerjen e dronëve TB-2, Shqipëria e njoftoi këtë vitin e kaluar dhe Polonia ka porositur tashmë 24 avionë të tillë, duke u bërë vendi i parë i NATO-s që e bën këtë.

Ukraina është përdoruesi më i madh i huaj i Bajraktar TB-2 dhe ato janë përdorur në mënyrë aktive në operacione luftarake që nga fillimi i pushtimit rus të atij vendi në shkurt 2022. Fillimisht u blenë 12 copë për Forcat Ajrore dhe Marinën, dhe më pas u porositën edhe 24 copë të tjera dhe nuk ishte numri përfundimtar. “Ministri ukrainas i Mbrojtjes zbuloi në qershor se 50 TB-2 ishin dorëzuar në Kiev përpara pushtimit”, shton teksti./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu