Lista Serbe mbështet qeverinë e re të Kosovës: Mbrojmë interesat serbe

Organizata politike e serbëve të Kosovës, Lista Serbe, e cila operon nën kujdesin e Beogradit zyrtar, njoftoi se mbështet qeverinë e re të Kosovës “me qëllim të mbrojtjes së interesave të popullit serb”.

Parlamenti i Kosovës, me një shumicë e ngushtë, zgjodhi ish Zv/Kryeministrin dhe zyrtarin kryesor të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdullah Hoti, si Kryeministër.

61 nga 120 deputetët votuan për të, përfshirë 10 deputetë nga Lista Serbe, të cilët do të kenë dy vende në qeverinë e Hoti – Zv.Kryeministër dhe ministër për vetëqeverisjen lokale, si dhe ministër për komunitete dhe kthim.

“Për të mbrojtur interesat e popullit serb, Lista Serbe mbështeti formimin e një qeverie në Prishtinë, në të cilën ministrat tanë do të përpiqen të heqin të gjitha pengesat sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që të vazhdojmë dialogun, në mënyrë që të normalizohen marrëdhëniet dhe të përmirësohen të drejtat dhe pozita e serbëve në provincë”, u tha nga Listat Serbe.

Eshtë thënë se “qeveria e re do të heqë taksat dhe masat” reciproke “dhe se” në përputhje me marrëveshjen e koalicionit, “qeveria Hoti” merr përsipër të zbatojë marrëveshjet e arritura në negociatat midis Beogradit dhe Prishtinës dhe të respektojë të drejtat e popullit serb në Kosovë dhe Metohi. ”

Marrëveshja e koalicionit, fragmentet e së cilës u botuan nga media e Beogradit, nuk specifikon detyrimin për formimin e një komuniteti të komunave me shumicë serbe. Mungesa e formimit të këtijn komuniteti është një nga kundërshtimet kryesore të Serbisë ndaj Kosovës, të cilën e akuzon për mosrespektim të Marrëveshjes së Brukselit për normalizimin e marrëdhënieve, e arritur nën patronazhin e Bashkimit Evropian në vitin 2013.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu