Lufta në Ukrainë: Finlanda, e kujdesshme për dërgimin e Leopard 2

Finlanda u shfaq të enjten e kujdesshme në lidhje me dërgimin e tankeve të rënda Leopard 2 të prodhimit gjerman në Ukrainë, pasi qeveritë e tjera evropiane peshojnë mundësinë.

Nëse ka një iniciativë të përbashkët evropiane për të ofruar tanke të tilla për ushtrinë ukrainase, Finlanda do të duhet gjithashtu të kontribuojë, tha presidenti i vendit Sauli Niiniste për agjencinë e lajmeve STT.

Ai theksoi se Helsinki është në një pozitë të veçantë, delikate, pasi Finlanda ende nuk është anëtare e NATO-s dhe fqinje me Rusinë.

Nëse një iniciativë e tillë ndodh, kontributi finlandez nuk pritet të jetë i madh.

Finlanda ka më shumë se 200 tanke të tilla. Për t’i vënë në dispozicion Ukrainës ndonjë prej tyre do të kërkonte miratimin e Berlinit nga pikëpamja kontraktuale.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu