Lula betohet si president i Brazilit

Luiz Inacio Lula da Silva është betuar si presidenti i ri i Brazilit – hera e tretë që ai mban postin më të lartë të vendit. Politikani veteran i krahut të majtë, i njohur gjerësisht si Lula, gjithashtu udhëhoqi vendin midis viteve 2003 dhe 2010 – dhe mundi Jair Bolsonaro në sondazhin e tetorit.

Në fjalimin e tij të parë, Lula u zotua të rindërtojë një vend në “rrënoja të tmerrshme”.

Ai dënoi politikat e paraardhësit të tij, i cili shkoi në SHBA të premten për të shmangur ceremoninë e dorëzimit.

Një det mbështetësish të Lulës u mblodhën para Kongresit që herët në mëngjes – të zbukuruar me ngjyrën e kuqe të Partisë së tij të Punëtorëve. Ata udhëtuan për të parë liderin e tyre të betuar – por edhe për një festë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu