Macron njofton shpërndarjen e Parlamentit, Franca shkon në zgjedhje të parakohshme

Emmanuel Macron, Presidenti francez, ka njoftuar se po shpërndan Asamblenë Kombëtare dhe do të thërrasë zgjedhjet legjislative më 30 qershor dhe 7 korrik.

Presidenti francez tha se nuk mund të pretendojë se nuk ka ndodhur asgjë pas rezultatit të zgjedhjeve për Parlamentin Europian.

Sipas tij, rezultati i zgjedhjeve të BE-së nuk është i mirë për qeverinë e tij dhe se rritja e nacionalistëve është një rrezik për Francën dhe Evropën.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu