Marrëdhënia SHBA-Kinë, një lojë shahu ku administrata e Biden po humbet

SHBA-të, diplomatikisht, ekonomikisht dhe ushtarakisht, po luajnë shah 3D me Kinën dhe humbasin në të tre nivelet. Paaftësia e administratës Biden për të parë ndërvarësinë dhe ndërveprimin e lojës në të tre pikat po e lejon Kinën të dominojë çdo fushë loje.

Kjo, pavarësisht nga disavantazhet e konsiderueshme taktike të Pekinit në pozicionimin, lëvizjen dhe vënien në terren të aseteve të veta gjatë gjithë lojës.

Merrni parasysh raportin e fundit të Washington Post , bazuar në informacione nga “zyrtarë perëndimorë” të paidentifikuar, se Kina po “krijon fshehurazi një prani të trupave ushtarake” në Kamboxhia në bazën detare Ream, që, nëse përfundon, do të lejojë Marinën e Ushtrisë Çlirimtare Popullore tani marina më e madhe në botë për të dominuar Gjirin e Tajlandës dhe si rrjedhojë Tajlandën, Malajzinë, Singaporit dhe Vietnamin.

Nëse është funksionale, baza do t’i japë liderit kinez Xi Jinping një arsye më shumë për të marrë pse jo kontrollin, mbi këto katër kombe kyçe të Azisë Juglindore. Në terma 3D, Kina është favorite për të fituar në nivel vendi, duke ndërtuar dhe forcuar kështu ndikimin e saj në nivelin rajonal të Paqësorit, duke forcuar avantazhin e saj ekonomik global.

Gjithahtu Kina po përdor këtë strategji në të gjithë rajonin e Paqësorit duke përfshirë Ishujt Solomon dhe duke bërë hapa drejt Fixhit dhe kombeve të tjera ishullore të Paqësorit për të nënshkruar një marrëveshje ” policimi dhe sigurie “.

Ndërkohë, mes kësaj përplasjeje të botëkuptimeve ideologjike kundërshtare, administrata e Biden deri më sot nuk ka plotësuar vendet vakante kyçe të ambasadorëve në Shoqatën e Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN), Fixhi, Kiribati, Nauru, Tonga dhe Tuvalu, Papua Guinea e Re, Ishujt Solomon dhe Vanuatu, Timor-Leste dhe Tajlandë.

Ashtu si të gjitha lojërat e shahut, edhe Pekini sigurisht nuk po fiton çdo lëvizje.

Uashingtoni parandaloi me sukses përpjekjet e ishujve të ministrit të Jashtëm kinez, Wang Yi, për të realizuar një kundërvënie kineze ndaj Kornizës së re Ekonomike Indo-Paqësore të Presidentit Biden Por është SHBA-ja, në përgjithësi, ajo që po reagon ndaj mënyrës sesi është luajtur fillimisht dhe çfarë gurësh janë hequr.

Pekini po e mban jashtë ekuilibrit Uashingtonin, pavarësisht fuqisë dhe shtrirjes së ushtrisë dhe ekonomisë amerikane. Pekini po dominon çdo nivel të ndeshjes 3D të shahut SHBA-Kinë. Duke ndërtuar dhe militarizuar tre ishuj artificialë në Detin e Kinës Jugore, Kina po ushtron presion ushtarak mbi Brunei, Indonezia, Malajzia dhe Vietnami, dhe rrugët e tyre tregtare – vende që, së bashku me Tajvanin, pretendojnë se këto ujëra i përkasin atyre, raporton abcnews.al.

Më tej, Kina shquhet si një vend që nuk shpërqëndrohet lehtë nga devijimet, duke përfshirë Korenë e Veriut apo luftën e Rusisë në Ukrainë – ndryshe nga Biden, i cili vazhdon të “orientohet” nga një krizë rajonale në tjetrën.

Tani imagjinoni të luani një lojë shahu 3D dhe të ndryshoni vazhdimisht strategjinë tuaj në mes të lojës, në vend që të kontrolloni rrjedhën e lojës, ju vazhdimisht reagoni ndaj kundërshtarit tuaj. Për sa i përket Kinës, duket sikur përgjigja e Uashingtonit ndaj lëvizjeve të mprehta të lojës së Pekinit është të rrotullojë timonin dhe të shpresojë që të fitojë.

Edhe qasjet e fundit të administratës së Bidenit ndaj Kinës janë të turbullta dhe duken të padrejta. Më 23 maj, Biden foli për uljen e njëanshme të tarifave ndaj mallrave kineze, por Sekretari i Shtetit Antony Blinken e nënvlerësoi atë disa ditë më vonë, duke thënë se SHBA nuk do të tolerojë mungesën e reciprocitetit të Pekinit në lehtësimin e aksesit të SHBA në tregjet kineze.

Në mënyrë të ngjashme, kur Biden u pyet gjatë udhëtimit të tij të fundit në Japoni nëse SHBA do të mbronte Tajvanin ushtarakisht, ai u përgjigj: “Po, është një angazhim që e kemi marrë përsipër”.

Në mënyrë të pashpjegueshme, administrata e Biden nuk mund të bjerë dakord as për strategjinë, e lëre më të identifikojë se cilët robër, kalorës dhe peshkopë kinezë duhet të kapen dhe të hiqen nga tabela e shahut 3D.

Një shpjegim i mundshëm – por jo një justifikim për skizofreninë e politikës së administratës është gatishmëria historike e Pekinit për të hyrë në një luftë, edhe nëse ushtarakisht ose ekonomikisht nuk është i përgatitur për të.

Sigurisht, ka shumë pika kyçe që sugjerojnë se Pekini mund të jetë afër një momenti të tillë me Tajvanin. Forcat Ajrore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore ndaluan avionët kanadezë dhe australian që operonin në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi detet e Kinës Lindore dhe Kinës Jugore.

Frika nga ajo që Kina mund të bëjë në Tajvan ose në vende të tjera nuk duhet të diktojë strategjinë e SHBA-së. Lëvizjet mbrojtëse nuk fitojnë lojëra shahu, e lëre më një ndeshje shahu me shumë nivele 3D. Për të fituar, ju duhet të qëndroni në offensive dhe të mbani kundërshtarin tuaj jashtë ekuilibrit.

The Hill


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu