Mbreti Charles i dha Kate Middleton një titull të ri

Princesha e Uellsit, Kate Middleton, është bërë kolonele e Gardës Irlandeze, një rol që më parë e kishte mbajtur bashkëshorti i saj, Princi William. Njoftimi vjen pasi Pallati Buckingham zbuloi gjithashtu se parada e ditëlindjes së Mbretit Charles, e njohur si Trooping the Color, do të zhvillohet më 17 qershor në Londër.

Pallati Buckingham ka konfirmuar se tre anëtarë të familjes mbretërore janë emëruar kolonelë brenda Gardës, duke përfshirë Camillën si kolonele të Gardës së Grenadierëve.

Ky rol u mbajt më parë nga Duka i Jorkut, Princi Andrew, derisa ai mori titujt mbretërorë në janar 2022.

Nga ana tjetër, Princi i Uellsit, Uilliam, do të marrë nga i ati titullin kolonel i Gardës së Uellsit. Mbreti Charles dhe Princi William do të kalërojnë në paradën qershorin e ardhshëm, ndërsa anëtarët e tjerë të familjes mbretërore, përfshirë Camilla dhe Kate Middleton, do të shikojnë procesionin nga karrocat dhe ballkoni i Pallatit Buckingham.

Buckingham Palace ka konfirmuar gjithashtu se nuk do të ketë ndryshim në regjimentet ekzistuese të regjimenteve të tjera. Princesha Anne mbetet si kolonel i Blue dhe Royals, ndërsa Duka i Kentit është kolonel i Gardës Skoceze.

Parada për Charles do të përfshijë 1400 ushtarë marshues, 200 kuaj dhe 400 muzikantë dhe do të zhvillohet gjashtë javë pas kurorëzimit të tij, pra më 6 maj.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu