Media e Athinës: Aeroporti i ri i Stambollit, një gjigant në udhëkryqin e kontinenteve

Në median greke i është kushtuar një shkrim Areportit të ri të Stambollit, të tretit në këtë metropol historik e gati botëror, hapur në 2018-ën. Protothema shkruan në nisje të një shkrimi mbi këtë vepër të madhe infrastrukturore në transportit ajror:

“Imponuese, luksoze, moderne, e gjerë. Opinionet ndryshojnë dhe mendimet ndryshojnë, por të gjithë ata që e kanë vizituar deri tani bien dakord për një gjë: aeroporti i ri i Stambollit është një përvojë udhëtimi në vetvete”.

Përshkrimi vijon: “Avioni është rreshtuar për ulje dhe nga dritarja tashmë mund të shihet një qytet i ri i madh, me pista të ndriçuara, dyqane dhe restorante të panumërta dhe pasagjerë të panumërt që banojnë në të. Kulla mbresëlënëse e kontrollit – krijimi mbresëlënës arkitektonik që simbolizon si martesën e traditës dhe teknologjisë ashtu edhe atë midis Evropës dhe Azisë – dominon në sfond dhe sugjeron se këtu përvoja e udhëtimit ka hyrë në epokën e re”.

Siç vijon kjo media, “me rritjen e shpejtë – dhe çdo gjë tjetër veçse ‘dramatike’ – të fluksit të turistëve drejt fqinjit, falë strategjisë së shkëlqyer të planifikimit të produktit turistik turk, vitet e fundit, por edhe shtytjes mbytëse të dy aeroporteve të Stambollit (‘Ataturk’ në anën evropiane dhe ‘Sabiha Gokcen’ në lindje) në kufijtë e tyre për sa i përket aftësisë për të trajtuar vizitorët dhe avionët, krijimi i një aeroporti të ri që mund të thyente rekorde në madhësi, komoditete dhe zhvillim teknologjik ishte një mënyrë”.

Për Prototheme-n, inagurimi vërtet ishte i nxituar, por kjo nuk e zbehu aspak madhështinë e veprës.

“Në kuadrin e një sipërmarrjeje kolosale, që bëri që edhe National Geographic të kërkonte ta dokumentonte, transferimi brenda natës i pajisjeve dhe shërbimeve si dhe hapja e nxituar u bë më 29 tetor 2018, në një betejë rraskapitëse që duhet të përkonte me 95-vjetorin e themelimit të Republikës moderne Turke. Megjithatë, u deshën vetëm disa muaj që ai të bëhej plotësisht funksional dhe të fillonte me krenari marshimin e furishëm drejt qëllimit përfundimtar për të mirëpritur 200 milionë pasagjerë në vit.

Duke lënë pas pandeminë, Aeroporti i Ri i Stambollit rrit fuqinë dhe prestigjin e tij çdo ditë, pasi uljet dhe ngritjet e vazhdueshme në katër pistat e saj operative premtojnë një rritje të shpejtë të afro 53 milionë pasagjerëve që arriti vitin e kaluar. Duhet pranuar që distancat midis portave në një terminal të vetëm janë shpesh të gjata, por kjo nuk e streson më shumë pasagjerin e transferimit të vonuar sesa në Amsterdamin kaotik ose Frankfurtin e pafund, si këtu korridoret e shumta lëvizëse, mjedisi i pastër dhe ndjenja e lirisë që merr frymë me një tavani deri në 44 metra të lartë dhe një hapësirë 1.4 milionë m2”. – shkruan ne postim.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu