Mënyra e vetme se si Mbappe mund të kalojë te Real Madridi

Verën e ardhshme do të ketë një telenovelë të re me protagonistë Kylian Mbappen, Real Madrid dhe Paris Saint-Germain. Pasi gjithçka dukej se u prish vitin e kaluar kur Nasser Al-Khelaifi arriti ta bënte sulmuesin të refuzonte Florentino Perezin dhe të rinovonte kontratën e tij, interesi i Los Blancos për francezin është rishfaqur, kështu që do të jetë sërish një verë e ngarkuar. Gjithçka vjen nga fillimi i sezonit, kur u zbulua se 24-vjeçari ishte penduar që kishte rinovuar me klubin francez.

Megjithatë, pak nga pak, PSG arriti të shuante zjarrin. Mbappe filloi të shënonte gola, duke treguar një lidhje në rritje me Lionel Messin. Al-Khelaifi besonte se problemi ishte zgjidhur, por rrethimi i sulmuesit vazhdoi të ishte në kontakt me Real Madridin.

“Për momentin nuk ka asgjë për nënshkrimin e sulmuesve nga Real Madridi. Gjërat do të vlerësohen në verë. Unë do ta mbaja telenovelën hapur”, ka raportuar eksperti i transferimeve, Fabrizio Romano.

Mbappe e di tashmë që Leo Messi do të vazhdojë te PSG, ku do ta rinovojë kontratën, përveç faktit që i ka të gjitha numrat për të fituar Topin e Artë.

Për francezin, klubi nga Ligue 1 ka thyer shumë nga premtimet që kanë bërë për ta bërë atë të rinovojë. Kryesorja ishte se do të ishte lideri i madh i skuadrës, ylli i padiskutueshëm, rol që duhet ta ndajë me Messin tani. Nga ana tjetër, jo të gjithë lojtarët që pritej janë larguar dhe dhoma e zhveshjes është ende një vatër egosh që mund të shpërthejë në çdo moment.

Problemi i madh për Real Madridin është se si ta bëjë operacionin të zbatueshëm. Në verën e vitit 2021, kur Mbappe kishte vetëm një vit në kontratën e tij, PSG tashmë refuzoi disa oferta shumë të larta dhe asgjë nuk sugjeron se tani do të jetë ndryshe. E vetmja gjë që i ka mbetur Florentino Perezit është që sulmuesi të bëjë gjithçka që mundet për të detyruar largimin e tij nga PSG, për të treguar se dëshiron të luajë për madrilenët pasi i tradhtoi vitin e kaluar.

Plani është që Mbappe të dalë në publik dhe të thotë se dëshiron të largohet nga Paris Saint-Germain, se i vjen keq që ka nënshkruar rinovimin dhe se dëshiron të nënshkruajë për Real Madridin, një lloj kërkese për transferim, metoda e përdorur në Angli për të dalë nga klubet. Kjo do të ishte mënyra për të fituar ndaj Real Madridit dhe për të detyruar Al-Khelaifin të vendosë një çmim për të.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu