Messi në dy mendje për të rinovuar me PSG, argjentinasi kërkon aventurë të re

Lionel Messi nuk është i gatshëm të nënshkruajë një kontratë të re me Paris Saint-Germain dhe mund të largohet nga gjigantët francezë në verë. Messi, 35 vjeç, i skadon kontrata në qershor, por pritej të nënshkruante një zgjatje njëvjeçare me PSG-në . Besohet se kapiteni i Argjentinës ka ndryshuar mendim pas fitores së Kupës së Botës në Katar, i cili ishte trofeu i madh që i mungonte kabinetit të tij.

Mund të argumentohet se Messi nuk ka asgjë për të provuar dhe mund të kthehet në Argjentinë ose të transferohet në MLS, me Inter Miami të David Beckham të interesuar. Barcelona nuk pritet të tentojë të rifitojë lojtarin e saj më të mirë ndonjëherë për shkak të vështirësive të tyre financiare.

Siç raportohet nga gazeta spanjolle “Marca”, Messi nuk është i motivuar për të fituar më shumë tituj në Francë apo Champions League përsëri pasi udhëhoqi Argjentinën në Kupën e tretë të Botës dhe realizoi ëndrrën e tij të fundit. PSG dëshiron që ikona e Barcelonës të qëndrojë në Paris.

Ndryshimi i mendimit të Messit ka vënë në alarm të kuq disa klube. “Marca” pretendon se Barcelona do të donte të ri-nënshkruante numrin 10 të saj ikonë, por kjo është në kontrast me raportet e tjera. Sipas medias tjetër spanjolle “Directo Gol”, është ‘e pamundur’ që Messi të kthehet në Camp Nou.

Messi do të duhet të pranojë një pagë dukshëm më të ulët nëse ai kthehet në Barcelonë, por kështu është edhe nëse ai transferohet në Argjentinë. Është përfolur për një rikthim në klubin e fëmijërisë Newell’s Old Boys, të cilin ai e la në vitin 2000 për t’iu bashkuar Barcelonës.

Një magji në Argjentinë do të ishte një kthim në shtëpi për Messin pas triumfit të tij në Kupën e Botës. Shtatë herë fituesi i Topit të Artë nuk ka luajtur kurrë futboll profesionist në atdheun e tij dhe ai mund të dëshirojë një magji.

Miami gjithashtu nuk do të ishte në gjendje të përputhej me pagën e Messit në PSG, por ai më parë ka shprehur dëshirën për të luajtur në MLS dhe zotëron një pronë në Miami. Beckham dhe bashkëpronarët e tij kanë kohë që kërkojnë nënshkrimin e sulmuesit.

Bashkëpronari i Miami, Jorge Mas tha në shkurt: “Leo Messi është ende një nga lojtarët më të mirë në botë, aftësitë e tij nuk janë zvogëluar. Unë besoj, dhe Davidi ka një marrëdhënie me të, se nëse ai largohet nga PSG, ne do të donim ta kishim Messin si lojtar në Inter Miami dhe të ishte pjesë e komunitetit tonë.

Një tjetër opsion është Arabia Saudite, me Al-Hilal të interesuar. Sauditët ndoshta do të ishin të gatshëm të eklipsonin pagën e Messit në PSG pasi Al-Nassr i dorëzoi Cristiano Ronaldos një kontratë të raportuar prej 173 milionë paund në vit, duke e bërë atë futbollistin më të paguar në planet.

Messi është tashmë një ambasador për sauditët dhe luajti në një lojë të gjitha yjeve kundër një ekipi të drejtuar nga Ronaldo në fillim të këtij muaji. Në fund të fundit, Messi ka shumë opsione në tryezë dhe nuk nxiton të vendosë nëse do të qëndrojë në PSG apo do të kërkojë një aventurë të re.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu